Je na predaj aj keď je ziskový

Italdesign patrí medzi najznámejšie dizajnérske a inžinierske štúdiá v automobilovej histórii. Spoločnosť, ktorú v roku 1968 založil Giorgetto Giugiaro, stojí za desiatkami ikonických modelov pre rôzne značky. Pod krídlami koncernu Volkswagen funguje od roku 2010, pričom Audi a Lamborghini postupne prevzali celý podnik.

Paradoxom celého rozhodnutia je finančná kondícia firmy. Italdesign v posledných rokoch vykazuje rekordné tržby na úrovni približne 330 miliónov eur a čistý zisk okolo 30 miliónov eur. Napriek tomu sa koncern rozhodol štúdio ponúknuť na predaj.

Prečo ho považujú za bokovku?

Dôvodom nie sú slabé výsledky, ale zmena strategických priorít. Koncern presúva investície najmä do elektromobility, vývoja batérií, softvéru a digitálnych platforiem. Externý dizajn a inžinierske služby už nepatria medzi kľúčové aktivity, na ktoré chcú viazať kapitál.

Z pohľadu manažmentu ide o racionalizáciu portfólia. Z pohľadu zamestnancov a odborníkov na dizajn však rozhodnutie pôsobí ako oslabenie jedného z pilierov európskeho automobilového know-how.

Zamestnanci sú sklamaní

Najtvrdšiu reakciu vyvolal spôsob, akým koncern rozhodnutie oznámil. Zamestnanci v sídle firmy v Moncalieri hovoria o minimálnej informovanosti a pocite, že ich koncern odsunul na vedľajšiu koľaj.

Podľa dostupných informácií opustilo firmu v posledných mesiacoch približne šesťdesiat inžinierov. Odliv odborníkov súvisí práve s neistotou okolo budúcnosti štúdia a absenciou jasného plánu, čo sa s Italdesignom stane po predaji.

Taliani chcú Italdesign zachrániť

Situácia vyvolala reakciu aj v Taliansku. Vznikla iniciatíva, ktorú podporujú známe mená automobilového priemyslu, vrátane bývalého šéfa Magneti Marelli Eugenia Razelliho a výkonného riaditeľa Aston Martin Amedea Felisu. Do projektu sa zapojila aj Adler Group a štátna investičná inštitúcia Cassa Depositi e Prestiti.

Cieľom je odkúpiť 100 % akcií Italdesignu, zachovať firmu v Taliansku a rozšíriť jej pôsobenie aj mimo koncern Volkswagen. Noví majitelia chcú spolupracovať s viacerými automobilkami, ale aj s leteckým, námorným či jachtárskym priemyslom. Na financovanie už podľa dostupných informácií získali podporu talianskych bánk vo výške približne 50 miliónov eur.

Čo môže nasledovať?

Volkswagen údajne nacenil Italdesign na približne 350 miliónov eur. Jedným zo scenárov je aj to, že si koncern ponechá menšinový podiel počas prechodného obdobia, aby ochránil rozbehnuté projekty. Definitívne rozhodnutie má padnúť v priebehu roka 2025.

Predaj Italdesignu tak neznamená len zmenu vlastníka jednej firmy. Ide o test, či má tradičný automobilový dizajn a inžiniering v ére elektromobility a softvéru stále strategickú hodnotu. Výsledok ovplyvní nielen budúcnosť legendárneho štúdia, ale aj postavenie Európy v globálnom automobilovom priemysle.