Youngtimery vlastnia zvyčajne ľudia, ktorí na podobných autách vyrastali.

Sám patrím medzi ľudí, ktorí sa častejšie otočia za staršími autami, ako za modernými strojmi. Preto som si dnes pripravil krátke desatoro pre tých, ktorí sú rovnakí vyznávači stariniek ako ja.

1.    Prikázanie – nešetrite na ňom!

Myšlienka vlastniť zachovalé staré auto je krásna. Nie je to však jednoduché. Ak nejde o bežné auto, náklady na udržanie a občasnú prevádzku môžu dosahovať vysoké cifry. Ale nie je to vždy pravidlom. Zapamätajte si, samotnou kúpou to nekončí. Neuvažujte spôsobom, že za pár korún kúpené auto má vždy potenciál. Môžete sa kruto popáliť. Sám som bol za posledných pár rokov pozrieť všetky autá, po ktorých mi srdce piští, a takmer všetky boli skôr vhodnejšie na darovanie orgánov, ako na záchranu. Pri starších autách je problém s dielami. Druhovýroba už väčšinou neexistuje a nové originálne diely stoja pálku. Ste to ochotní akceptovať?

2.    Prikázanie – nevymäknite!

Áno, znie to ako slogan na alkohol, ale je to naozaj tak. Dnešné autá nás priam rozmaznávajú a šoférovanie ide takmer samo. Presadnutie do starého auta je iná pesnička. Tam ste pánom vy a stroj vám to dá patrične pocítiť (v dobrom aj v zlom). Cítite a počujete podstatne viac, musíte vynaložiť väčšiu silu na každý jeden úkon. Riadenie, svetlá, výbava, proste všetko je v starinke iné. V súčasnosti sa kladie vysoký dôraz na komfort, v minulosti boli iné štandardy a viac sa hľadelo na trvácnosť.


3.    Prikázanie – dokazujte mu lásku – zn. stále! 

Staré auto musíte milovať. Youngtimer je trochu viac o vŕtaní sa a opravovaní, ako o každodennom používaní. Nikdy nebudete vedieť na čom ste, či sa auto rozhodne ráno naštartovať alebo protestovať. Ale ten pocit, keď ide všetko tak ako má, je na nezaplatenie... Láska k starému autu musí byť silná a občas mu musíte vedieť odpustiť aj jeho vrtochy.

4.    Prikázanie – ignorujte názory ostatných!

Namiesto nového koncernu alebo Kórejca ste si kúpili starého žabožrúta alebo iný starý vrak, v ktorom sa musíte stále vŕtať? To musíte byť blázon... Aj takéto reči môžete na svoju adresu denno-denne počúvať. Nenechajte sa odradiť. Ešte jedná malá rada. Nikdy nezainteresovanému nerozprávajte, koľko ste do auta vrazili. Bežný človek to neocení, skôr sa chytí za hlavu...


5.    Prikázanie – kašlite na predsudky!

Aj s kúpou nového auta si vždy nepriamo vyberáte skupinu, do ktorej vás verejnosť škatuľkuje. Pri starých autách je to ešte o trochu intenzívnejšie. S červeným športiakom v mladom veku patríte medzi frajerov, po 40tke ale už prežívate krízu stredného veku. S veľkou Amerikou je vám ukradnuté životné prostredie a s čiernym meďákom alebo baworákom patríte medzi bývalých kšeftárov, mafiánov a pod. Len vy viete, kde je pravda, ale to ľudom nevysvetlíte...   

6.    Prikázanie – prijmite svoje auto ako životný štýl!

Kúpou starého auta to všetko začína. Neskôr začnete počúvať staršiu hudbu, hľadať staré filmy, v ktorých by rovnaké auto mohlo účinkovať, zbierať dobové reklamné predmety, až po hľadanie si ľudí s rovnakým koníčkom. Dokonca existujú ľudia, ktorí keď idú niekam na výlet, idú len po tých cestách, ktoré existovali v čase najväčšej slávy týchto strojov.

7.    Prikázanie – nerobte hanbu!

Staré auto je aj o ukazovaní sa. Nerobte preto hanbu tým, že sa nebudete vedieť správať na akciách a podujatiach.  Netvárte sa, že ste majstri sveta a vaše auto je najlepšie na svete a lepšieho niet...

8.    Prikázanie – bez tuzingu!

Toto je tak trochu zvláštne prikázanie. Nie je tuning ako tuning. Ten je tu s nami od nepamäti a je jasné, že dobový tuning od rôznych úpravcov sa toleruje bez mihnutia oka. Rovnako funkčné úpravy alebo odstrániteľné úpravy nie sú hodnotené kriticky. Skôr pozor na tuzing! To na také auto vôbec nepatrí. Auto netuzingujte, nezaslúži si to.

9.    Prikázanie – jazdiť, jazdiť, jazdiť!

Častokrát sa stáva, že po všetkom čase, ktoré ste autu venovali, ho jednoducho šanujete vytiahnuť z garáže. Pamätajte, že pre mechaniku to nie je najlepšie. Auto si zaslúži pravidelne vymetenie pavučín z výfuku. A skutočne vám robí radosť auto odparkované v garáži?


10.     Prikázanie – jedným kusom to nekončí!

Láska k starým autám zvyčajne nekončí. Ak sa raz zaľúbite, neviete s tým prestať. Začína to jednoducho. Kúpite si k vášmu miláčikovi jedno na náhradné diely, to vám je ľúto rozobrať, tak si kúpite ďalšie. Pomaličky to postupuje k inému modelu, inej značke... a vznikne z toho jeden veľký kolotoč.

Zdroj: Automodul