Model S Plaid má výkon až 1034 koní, takže dlho sľubovaná maximálka 322 kilometrov za hodinu vyzerala byť na prvý pohľad uveriteľná. To nakoniec potvrdil i nezávislý test, v ktorom Guillaume André z kanadskej spoločnosti Ingenext za volantom hacknutej Tesly skutočne zvládol rýchlosť takmer 350 km/h. Ani on ale nebol taký blázon, aby na letisku skúšal niečo podobné so sériovými brzdami.

Máme máj 2023 a známy americký výrobca elektromobilov práve uznal, že jeho najsilnejší model kvôli bezpečnosti skutočne potrebuje výkonnejšie brzdy. Na svojich stránkach totiž avizuje nový okruhový paket, ktorý bude dostupný od júna a jeho súčasťou je prakticky nový brzdový systém.

Tesla uvádza, že okruhový paket „je navrhnutý na dokonalé zážitky na pretekárskych okruhoch“ a „zároveň umožňuje jazdiť maximálnou rýchlosťou 322 kilometrov za hodinu“.

Súčasťou nového balíčka sú (okrem aktualizovaného softwaru) 20-palcové hliníkové kované disky Zero-G, karbón-keramické brzdy s priemerom 410 mm a šírkou 40 mm vpredu a 410 x 32 mm vzadu. K tomu dostanete tiež kované šesťpiestikové strmene na prednej náprave, kované štvorpiestikové strmene vzadu, lepšie brzdové obloženie a tepelne odolnejšiu brzdovú kvapalinu.

Paket obsahuje na zákazku vyvinuté pneumatiky Goodyear Eagle F1 Supercar 3R v rozmeroch 285/35 R20 a 305/30 R20 so snímačmi tlaku, otázna je ale zatiaľ ich európska homologizácia. Tesla na českej stránke píše, že sú určené „len na pretekárske okruhy“ a „nie sú určené na verejné komunikácie“. A dodáva: „Akékoľvek použitie tejto sady na verejných cestách môže byť nezákonné a môže viesť k odobratiu vodičského preukazu alebo zneplatneniu poistenia. Po ich montáži je zákazník povinný si vozidlo na vlastné náklady vyzdvihnúť s nákladným automobilom alebo prívesom,“ uvádza web americkej značky.

Samotné karbón-keramické brzdy budú dostupné všetkým majiteľom Modelu S vyrobenom od roku 2022, je dobré si ale zapamätať, že k nim budete potrebovať disky s priemerom 20 alebo 21 palcov, aby ste ich dostali do kolies. S devätnástkami sú už nekompatibilné.

A cena? Samotné kované disky s pneumatikami kúpite od júna za 133 700 Kč, teda v prepočte za zhruba 5720 eur. Za brzdový systém Tesla cenu zatiaľ neuvádza, ale kompletný okruhový paket vás vyjde na 333 950 až 445 305 Kč, teda 14 035 až 18 715 eur. Aký je dôvod pomerne značného rozptylu cenovky, automobilka neprezradila.

zdroj: Tesla