Pôvodne 2040, po prvých tlakoch 2035 a najnovšie už chcú dokonca rok 2030?! Šialené!

Veľká Británia sa rozhoduje, či nezakáže predaj áut so spaľovacími motormi skôr, než pôvodne predpokladala. Podľa pôvodných zámerov sa tak malo stať až v roku 2040, potom však na základe podozrivých tlakov, ako ich nazvali britské médiá, padol záväzný dátum 2035. Ako sa však ukazuje, určitým záujmovým skupinám nestačí ani to. Na premiéra Johnsona tlačia, aby sa tak stalo ešte skôr. V roku 2030.

Ide o blaho, to je jasné. Ale čie blaho?

Lobing záhadného združenia Electric Fleets Coalition, ktoré údajne spája záujmy 27 spoločností operujúcich v rôznych sektoroch (ako uvádza portál Fleetnews, jedným z členov je napr. aj u nás známa spoločnosť Tesco), má smerovať k legislatívnemu rozhodnutiu britskej vlády o tom, že po roku 2030 už nebude možné predávať nové autá so spaľovacími motormi. Premiérka Teresa Mayová pôvodne schválila dátum 2040, ten sa však za úradovania jej nástupcu Borisa Johnsona skrátil na rok 2035. A teraz je tlak, aby sa obdobie skrátilo o ďalších 5 rokov. Podľa Johnsona by takéto skrátenie významne pomohlo k tomu, aby doprava Veľkej Británie od roku 2050 neprodukovala žiadne emisie CO2. Nepriamo tak naznačil aj legislatívny koniec prevádzky starších dopravných prostriedkov so spaľovacími motormi. Aby však podobné myšlienky prešli, premiér bude potrebovať širšiu politickú podporu. Už teraz však povedal, že svoje plány zverejní čoskoro. „Nové ekologické zameranie spoločnosti vytvorí nielen tisícky nových pracovných pozícií, ale aj oživí plány na dosiahnutie nulovej produkcie CO2 v roku 2050,“ dodal Johnson.

Požiadavky na štátne dotácie

Electric Fleets Coalition však po vláde požaduje aj záruky toho, že štát bude aj naďalej poskytovať finančné podpory pre predaj nových elektromobilov. Systém súčasných dotácií má totiž prestať platiť v roku 2023. Zároveň tlačí na vládu, aby prehodnotila a navýšila investície do infraštruktúry a výroby trakčných batérií. Ako však upozorňujú britské médiá, koalícia Electric Fleets Coalition je opradená viacerými tajomstvami a dokonca nemá ani vlastné webové stránky. Svoje informácie vypúšťa do sveta len prostredníctvom webu americkej globálnej skupiny Climate Group EV100. A ani v tomto prípade sa nedá dohľadať, kto presne za skupinou stojí. Známy je len zoznam 92 spoločností, ktoré sú členmi združenia EV100.

Zdroj:  Climate Group, Fleetnews