Šialená honba záujmových skupín na spaľovacie motory pokračuje. Najnovšie sa iniciatívy chopilo Dánsko, ktoré znova vyvíja politické aktivity cielené na úplný zákaz predaja áut s naftovými a benzínovými motormi. S podobným nápadom už pred časom prišla aj Veľká Británia a Francúzsko, ktoré volali po odstránení spaľovacích motorov z ponuky predajcov nových áut najneskôr do roku 2040.

Musíme byť nekompromisní, 10 rokov a dosť!

Dánom sa navrhovaný termín zdá príliš benevolentný, zakázať spaľovacie motory chcú už po roku 2030. Dánsko pritom nalieha, aby spomínaný zákaz platil v celej Európe. Čo je ešte zarážajúcejšie, spomínaný návrh podporilo na stretnutí ministrov životného prostredia EÚ ďalších 10 európskych ministrov. Medzi inými aj ministri Bulharska a Slovinska.

Predsedníčka Európskej komisie, Ursula van der Leyenová, chce urobiť Európu do roku 2050 klimaticky neutrálnym kontinentom. Aj preto na ňu Dáni naliehajú, aby ich návrh pretlačila do platnosti a pomohla tak eliminovať negatívny dopad dopravy na životné prostredie. Čo všetko viedlo dánskeho ministra životného prostredia Dana Jorgensena k takto radikálnemu návrhu a či vôbec majú alternatívu za výpadok áut so spaľovacími motormi, nie je známe. Isté je len to, že ak by aj návrh neplatil celoplošne, požadujú, aby mohli spaľovacie motory zakázať aspoň na území svojho štátu. Zároveň tlačia na to, aby takýto krok umožnila legislatíva EÚ ktorémukoľvek európskemu štátu.