Tešíte sa na nový Ford Focus RS? Že sa vôbec pýtam. Zatiaľ je jeho hlavným problémom len to, že mešká. Zdá sa, že automobilka ho konečne predstaví na budúci rok. Portál Road and Track však vyspovedal nemenovaný zdroj z vnútra automobilky, ktorý na prichádzajúci hot-hatch požaloval celkom pekné veci.

Doteraz je Focus RS známy ako skvelá prednokolka. S príchodom novej generácie sa však všetko môže zmeniť.

Uplynulé generácie Focusu RS sú známe ako veľmi dobré ostré prednokolky. Automobilka neberie ohľad na úspech a radšej počúva hlas ľudu. Veľa priaznivcov značky v kútiku duše verilo, že Ford by sa mohol vrátiť k štvorkolkám. Jedným z najväčších úspechov na tomto poli bol Escort RS Cosworth, ktorý zažíval časy svojej slávy ešte v časoch, keď som ja jazdil ešte iba na bicykli.

 

Špekulácie a hlavne informácie od vyššie uvedeného zdroja naznačujú, že nová generácia Focusa RS bude zaberať všetkými štyrmi. Dobré správy sa však nekončia. Prevodovkou nebude zastupovať nikto iný ako šesťstupňový manuál. Žiadne automaty a dvojice spojok nebudú.

Nový Focus RS bude možno posielať 350 koní cez šesťstupňový manuál na všetky štyri kolesá. Znie to veľmi dobre. Snáď ho výrobca konečne na budúci rok predstaví.

Niektoré štvorkolky od Fordu sú už legendárne. Bude to aj prípade nového Focusa?

Môžeme frfľať na downsizing, no bude to úplne zbytočné. Automobilky ho obísť jednoducho nemôžu. Limity emisií nepustia. Napriek tomu to neznamená, že pod kapotou Focusa skončí trojvalec. Ford použije rovnaký motor ako v prípade Mustangu. To znamená, že kone ustajní 2,3 litrový štvorvalec EcoBoost. A bude ich mať celkom slušný počet. Odhady hovoria o 325 až 350 konských silách (239 až 258 kW).

 

Zákazníci v USA za tento kúsok zaplatia približne 45 tisíc dolárov (34 600 eur). V Európe môžeme na túto sumu zabudnúť. Je veľmi pravdepodobné, že sa vyšplhá k 40 tisícom eur a možno túto hranicu aj prekoná.

 

Zdroj: roadandtrack.com

Prečítajte si aj: Ford potichu o III. generácii Focus RS. Príde asi v r2016, no beztak neskoro...