Plne autonómne autá. Je to budúcnosť? Zdá sa, že áno, aj keď osobne sa mi to nepáči. Mnohým to možno pomôže, uľahčí život. Ale popravde, asi by som mal strach si sadnúť do takého auta. A možno by nervozita a neistota časom opadla. S vlakom, električkou a iným koľajovým vozidlom problém mať nebudem ani v blízkej budúcnosti. Ale s autami? V dnešnej premávke? 

Už o 20 rokov by mohla byť väčšina áut na cestách bez vodiča. 

Do prognóz a plánovania sa čoraz viac zapájajú aj iné, príbuzné sektory. Pred pár dňami zverejnila Česká asociace pojišťoven scenár možnosti dosiahnutia za najpriaznivejších podmienok, aby o 20 rokov jazdila na českých cestách vyše polovica áut bez vodiča. Poisťovne tvrdia, že vďaka autonómnym autám klesne nehodovosť. Predpokladajú, že do r2030 klesne počet áut bez autonómnych asistentov na minimum. V priebehu 40. rokov by mali byť aj tieto poloautomaty nahradené úplne autonómnymi autami.  


Tento scenár je možné dosiahnuť len vtedy, ak sa o to pokúsi každá zo strán, čiže automobilky, zákazníci a verejný sektor. Ak všetko pôjde ako po masle, tak predpokladáme aj zásadnú zmenu konceptu poisťovníctva. Posudzovať sa bude okrem iného aj zlyhanie systémov, ktoré nehodu spôsobili, alebo situáciu nezvládli. 

MÁTE OBAVU Z BEZPEČNOSTI AUTONÓMNYCH ÁUT?

  • Áno, ale časom by opadla ( 9% )

     

  • Áno, neistotu budem pociťovať vždy ( 77% )

     

  • Nie, absolútne žiadnu ( 14% )

     

Odpovedalo 44 ľudí  

Nebudem sa tajiť tým, že som v týchto veciach skeptický. Nepáči sa mi, že o mojom živote bude rozhodovať počítač. Nevravím, v mnohých veciach bude isto nápomocný a ochráni život, zdravie a majetok, ale zoberte si jednu banálnu vec, ktorú by zvládol aj vodič začiatočník, no počítač to nemusí vyhodnotiť správne, lebo jednoducho dostal zlé vstupné dáta. Kto bude vtedy platiť poistné plnenie? A načo by vlastne malo byť povinné poistenie, keď vozidlo bude aj tak riadené samo, bez zásahu vodiča? Veď nech za to zodpovedá napr. spoločnosť, ktorá auto a systém v ňom navrhla, a nie zákazník. Alebo už pri navrhovaní počítajú s možnými výpadkami? Ako má chcú presvedčiť, že ma vlastné auto nezabije? A možno som len veľmi paranoidný... Ale určite nie som sám. :)

AUTONÓMNE TAXI SA BLÍŽI. UBER VOLVO POTEŠIL OBJEDNÁVKOU 24 000 ÁUT!

AUTONÓMNE TAXI SA BLÍŽI. UBER VOLVO ...

S testovaním autonómnych áut sa roztrhlo vrece. Stavajú sa testovacie polygóny a premávka sa pomaly skúša aj v ...

24. 11. 2017
BUDE AUTONÓMNA JAZDA POSTRACHOM ALEBO SPÁSOU?

BUDE AUTONÓMNA JAZDA POSTRACHOM ALEBO ...

Desí vás predstava autonómnej jazdy? Mňa trochu áno. Nemám starosť o bezpečnosť, či to, že autá sa stanú cieľmi ...

20. 11. 2017