Ako sa na fotografovanie pripraviť? Je vhodné použiť mobil?

Pokojne použite moderný mobilný telefón s dobrou šošovkou a kvalitným čipom. Nie je potrebné používať klasický fotoaparát. Nezabudnite však handričkou dôkladne očistiť šošovku mobilu.

Foťte zásadne umyté a osušené auto – mokré „fľaky“ po umývaní nevyzerajú dobre a lesknú sa, aj keď sú pod autom mláčky vody. To isté sa týka aj interiériu. Vyčistite interiér aspoň vysávačom na benzínke a palubnú dosku utrite handrou od prachu.

Vyberte vhodnú lokalitu. S ohľadom na typ vozidla. Nehodí sa napríklad fotiť „športiak“ v lese, offroad na sídlisku...

Veľmi dôležité je uvedomiť si, kde je slnko, alebo iný zdroj svetla. Farba auta najlepšie vynikne, ak po ňom necháte svetlo „skĺznuť“. Ak je zdroj svetla proti fotografovi, farba a detaily zaniknú, špeciálne keď sa fotí mobilom a nemáte toľko možnosti nastaviť parametre záberu ako na klasickom fotoaparáte. Ale keďže dnes gro ľudí fotí mobilom, nefoťte proti svetlu/slnku (hoci skúsený fotograf takto môže vyrobiť zaujímavú snímku). Ideálne je nefotiť na silnom slnku, ideál je fotiť pod mrakom, kedy je svetlo rozptýlené. Pozor na západ slnka - svetlo je síce mäkké, ale fotenie môžu komplikovať dlhé tiene, prípadne kombinácia teplého svetla a odraz modrého neba na aute.

Ako fotiť exteriér?

Auto vždy foťte na šírku. Predmety, teda špeciálne autá snímané mobilom na výšku sú potom na zábere zbytočne malé. Pár ich urobiť môžete. No tie si nechajte na Instagram.

Nevyužívajte širokouhlý režim fotoaparátu – široký objektív deformuje obraz. Navyše, je to zbytočné, aj základné nastavenie mobilných fotoaparátov je dostatočne širokouhlé.

Vždy foťte celé auto, nie výškovú či šírkovú polovicu; takýchto príšerných „polofotiek“ je plná inzercia. Auto umiestnite uprostred snímky, nie je potrebné vytvárať umelecký dojem.

Vždy foťte z úrovne svetiel či z podhľadu, nikdy z úrovne ramien či tváre fotografa. Výnimku môžete urobiť u nízkych športových áut, kde to niekedy môže vyzerať dobre.

Nafoťte auto zo všetkých štyroch rohov. Môžete experimentovať s uhlami – zabrať viac bok alebo naopak predok a zadok auta, pokiaľ budete správne kombinovať, získate dve fotky s prevahou bočnej časti a dve fotky s prevahou prednej a zadnej časti auta.

Ďalšie fotky by mali obsahovať detaily prednej a zadnej časti vozidla, prípadné poškodenia a motorový priestor. Kolesá buď natočte k fotografovi, alebo ich nechajte rovno; nikdy pri celkových záberoch nefoťte dezén pneumatiky.

Snažte sa, aby za autom bolo jednotné pozadie (múr, obloha, živý plot, lúka/pole) a aby zo strechy vozidla „netrčali“ napríklad značky alebo stĺpy.

Ako fotiť interiér?

Aj zvnútra foťte auto na šírku. Aj tu je lepšie vyhnúť sa širokouhlému režimu, ktorý deformuje obraz a je citlivejší na množstvo svetla.

Vyfoťte celok interiéru z pravého zadného sedadla – sklopte predné operadlá čo najviac dozadu, aby bolo vidieť sedadlá. Nezaberajte zbytočne veľa výhľadu z čelného okna (automatické vyvažovanie kontrastu by vám zvyšok fotky zbytočne stmavilo), zaberte viac práve sedadlá a stredový tunel.

Vyfoťte celé vodičove sedadlo, najlepšie cez otvorené vodičove dvere s otvoreným oknom; prípadne aj ďalšie sedadlá  podobným štýlom.

Nezabudnite na nadštandardnú výbavu (ventilované sedadlá, adaptívny tempomat, prémiový audio systém, panoramatickú strechu a pod.). A tiež pridajte fotku batožinového priestoru.

zdroj: AAA Auto