ROZDIEL MEDZI ZIMNÝMI A LETNÝMI PNEUMATIKAMI

Hlavný rozdiel medzi zimnými a  letnými pneumatikami je v zložení gumovej zmesi používanej v procese výroby pneumatiky. Zmes pre letné pneumatiky je určená na použitie pri teplotách prostredia nad 7°C. Ak je teplota nižšia, letná pneumatika rýchlo stvrdne a jej jazdné vlastnosti sa výrazne zhoršia. V prípade zimných pneumatík je situácia opačná. Tieto pneumatiky sú určené pre použitie pri teplotách do 7°C a ich vlastnosti sa pri vyššej teplote zhoršujú. Je to z dôvodu výrazného zahrievania pneumatík, ktoré spôsobuje ich rýchle opotrebenie.

BEZPEČNOSŤ

Z dôvodov uvedených vyššie je vlastne bezpečné používať zimné pneu v lete? Okrem rozdielu v jazdných vlastnostiach, si vodiči môžu všimnúť aj zhoršenie brzdných vlastností zimných pneumatík ak sa používajú v lete.
 

DEZÉN PNEUMATIKY

Zimné a letné pneumatiky majú aj rozdielny vzor dezénu behúňa. Zimné majú viac drážok – drobných zárezov v dezéne, ktoré sú hlbšie ako v prípade letných. Vďaka týmto drážkam má zimná pneumatika lepšiu priľnavosť v náročných podmienkach, na druhú stranu je menej účinná v teplom a suchom prostredí. Z týchto dôvodov sa používanie zimných pneumatík v lete neodporúča.

ČO TREBA PRI VÝMENE PNEUMATÍK VEDIEŤ

Ak chcete vedieť kedy prezuť zimné pneumatiky za letné, mali by ste vykonať niekoľko krokov. Najprv by ste mali zistiť v akom stave vaše letné pneumatiky a elektróny či plechové disky sú, aby ste ich nenahadzovali zbytočne. Zákonom stanovené minimum hĺbky dezénu letných pneu je 1,6 milimetra, ideálne sú ale 3 milimetre. Ak je dezén plytší ako sme uviedli, pneumatiky radšej vyhoďte – takéto pneu už neposkytujú dostatočnú priľnavosť a výkon na mokrom povrchu.
 

Skontrolujte tiež poškodenia pneumatík z bočných strán a ich celkový stav. Ak skladujete náhradné pneumatiky v garáži, uložené typickým spôsobom, dajte si ich vyvážiť. Nevyvážené kolesá nepriaznivo vplývajú na nápravy vozidla a spôsobujú nerovnomerné opotrebúvanie. V konečnom dôsledku budete musieť tak či tak pneumatiky vymeniť a vyjde vás to z dlhodobého hľadiska oveľa drahšie. Ďalšou vecou, ktorej by ste mali venovať pozornosť, je tlak vzduchu v kolesách. Tlak prirodzene klesá, jednak z dôvodu pórovitosti pneumatiky a jednak cez netesnosť ventilkov.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

AKÝ DRUH PNEUMATÍK ZVOLIŤ

Je veľmi ťažké odporučiť určitý druh pneumatík pre všetkých vodičov, pretože každý má vlastné jazdné preferencie. Ak však hľadáte vysoko kvalitné letné pneumatiky za výhodnú cenu, lacné pneumatiky Zeetex sú veľmi obľúbenými medzi mnohými motoristami. Tieto ekonomické pneumatiky prináša na trh rýchlo rozvíjajúca sa značka, ktorá vyrába kvalitu hraničiacu s prémiovým segmentom trhu. Tieto pneumatiky sú bezpečné a poskytujú vynikajúci jazdný komfort.