Suché a teplé cesty sú ideálne pre pneumatiky. Teplo ale nemusí pôsobiť pozitívne na vodiča ... 

Prispôsobte jazdu podmienkam

Veta „vodič neprispôsobil jazdu stavu a povahe vozovky” počúvame z úst policajných hovorcov každý deň v správach. Táto veta je už tak otrepaná, že ju pozná asi aj dieťa, či nevodič. Nie je tu ale nadarmo...


Pri silných letných búrkach musíte na ceste počítať s rôznym nástrahami. V meste nie sú ničím výnimočným zaplavené časti ulíc od dažďovej vody, vystrelené poklopy kanálov, zatopené podjazdy a i. Pri jazde v meste si dávajte pozor aj na prechody pre chodcov a cyklistov. Šmýka sa na nich. To isté platí aj pri železničných prejazdoch, a to aj mimo obce.

Ak sa pred vami na ceste objaví vysoká voda a miesto nepoznáte, neriskujte. Nemusíte cez neho prejsť. Pri vyšších hladinách vody a nízko umiestnenom saní môžete navyše rýchlo zničiť motor. Nestojí to za to, radšej sa otočte a nájdite si lepšiu trasu. 


Pri jazde mimo mesta rátajte s konármi, blatom, vyjazdenými koľajami, veľkými kalužami vody z polí a lesov. Nepodceňujte ani značky pozor zver/zvieratá. 

Parkovanie

V lete totiž hrozí poškodenie aj pri parkovaní. To ma tiež svoje špecifiká. V lete pri silnom vetre celkom radi opadávajú fasády na opustených domoch, či staré strechy, alebo konáre či rovno celé staré stromy. Zvážte preto miesto, kde zaparkujete, ak v počasí hlásili silné búrky. To, že miniete pár minút pri hľadaní vhodného miesta, vám možno ušetrí pár hodín na poisťovni a servisoch. 


Parkovanie pod stromami má ešte jednu nevýhodu. Znečistenie. Jednak zo stromov padajú staré suché časti, živica, sídlia v nich tiež vtáky. Vtáky po bombovom nálete na vaše auto v kombinácii so silným slnkom môžu lak vášho auta natrvalo poškodiť.

Problém s parkovaním vo veľkých mestách si uvedomujem. Ale stále sa dá vybrať nejaké vhodnejšie miesto, ako prvé nájdené...

Aj takto môže dopadnúť vaše auto pri parkovaní pod stromami

Poisťovne ponúkajú k PZP aj rôzne balíky, ktoré zahŕňajú poistenie auta proti prírodným živlom.

Krúpy

Krúpy, ľadovec, kamenec a i. súhrne označujú jeden a ten istý prírodný jav. Vyskytuje sa čoraz častejšie. Skryť sa pred ním podarí len málokedy. Ak sa vám počasie nezdá a predpokladáte silnú búrku, vôbec nie je hanba ju prečkať na čerpačke, pod mostom, či v nákupnom stredisku. Krúpy poškodia karosériu, sklá. Proste všetko. Oprava takto zničeného autá sa pohybuje rádovo v tisícoch eur, za predpokladu, že to chcete mať opravené bez tmelu... Ak sa dostanete do krupobitia, nevystupujte z auta. Krúpy majú obrovskú silu a dokážu vám spôsobiť nepríjemné zranenia. Pozrite si video, čo dokáže príroda na aute napáchať. 

Klimatizácia

Tak ako v zime vysoká teplota, tak v lete zle nastavená klimatizácia vplýva na pohodu za volantom. Vo všeobecnosti platí pravidlo, že rozdiel medzi vonkajšou teplotou a vnútornou teplotou v aute by nemal byť väčší ako 6-7 stupňov. Odborníci tiež odporúčajú pár minút pred vystúpením z auta vypnúť klímu úplne a pomaly stiahnuť okno, aby sa organizmu postupne prispôsobil vonkajšej teplote. 


Klimatizácia je dnes už neodmysliteľná výbava v aute. Vytvára a udržuje v aute príjemnú teplotu. To však ale neznamená, že je všemohúca. Klimatizácia v aute únavu odďaľuje. Mnoho odborníkov tvrdí, že súvislá jazda by nemala prekračovať 3 hodiny. Na toto pravidlo myslíte najmä vtedy, ak jazdíte dlhé trasy po práci a ste v aute sám. Vtedy je riziko vzniku nehody v dôsledku mikrospánku podstatne väčšie.