Povinná výbava auta, podľa vyhlášky 464/2009 Z.z. musíte mať v motorovom vozidle:

* autolekárničku,
* reflexný odev,
* výstražný trojuholník,
* kompletné náhradné koleso (výnimka).
 
Výnimka, na náhradné koleso je, ak máte bezdemontážnu sadu na opravu poškodenej pneumatiky (napr. defekt sprej), alebo ak máte pneumatiky schopné pri defekte alebo strate tlaku pokračovať v dočasnej jazde - Runflat.


Nepovinná, (odporúčaná) výbava auta:
 

* ťažné lano,
* hasiaci prístroj, (povinný pre autá kategórie M2 a M3)
* žiarovky a poistky,
* zimné reťaze  (povinné pre autá kategórie N3),
* tlačivo SPRÁVA O NEHODE (pre poisťovňu).

Auto sa pre mnohých stáva druhým domovom, kde sa chcete cítiť čo najlepšie. Nad rámec zákonom danej výbavy je neoddeliteľnou súčasťou komfortná, odporúčaná výbava. Tá síce na rozdiel od povinnej nezachráni život ani neopraví defekt na aute, vie osviežiť a výrazne spríjemniť cestovanie. V priehradkách 75% respondentov nechýbajú slnečné okuliare, 50% má vlhčené vreckovky, 18% má po ruke vždy niečo malé na jedenie a zhruba rovnako veľká skupina sa nezaobíde bez žuvačky. Práve žuvačky sú praktickým pomocníkom nielen pre ústnu dutinu, ale aj bdelosť a postreh. Pre 40% opýtaných je nutnosťou aj nápoj. V neposlednom rade je v dnešnej dobe "nutné" mať v aute stále prítomnú USB nabíjačku pre mobil.
 

Malá trvanlivá desiata, nápoj a predovšetkým žuvačky Orbit by mali byť súčasťou každej nepovinnej výbavy. Žuvanie totiž zvyšuje produkciu slín, čím pomáha neutralizovať kyseliny zubného kazu, ktoré napádajú zuby. Navyše príjemne osvieži a rozptýli. 

A nech už sa vodiči vydajú kamkoľvek, nemali by zabúdať na žuvanie po každom jedle a pití. 62 % vodičov potvrdilo, že jazdu im vie spríjemniť správny spolujazdec. Žuvačky Orbit ním jednoducho sú. Vďaka praktickej dóze skvele pasujú do držiaka na pitie či do priehradky.

Hoci kompletnú povinnú výbavu vedelo vymenovať len 12% Slovákov, viac ako polovica respondentov sa vraj informuje o povinnostiach na cestách v destinácii dovolenky. Podľa zrealizovaného prieskumu až 58%, ktorí cestujú autom, si pred cestou do zahraničia vždy overujú, aká je v danej krajine povinná výbava. Na dlhých cestách je potom kľúčová aj správna nepovinná výbava pre maximálne pohodlie. Šťastnú a sviežu cestu!

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov