Najväčším nepriateľom pneumatík v letnom období je voda. Či už ako dážď, mláka, alebo zmiešaná s prachom...

1) Kontrolujete stav poškodenia pneu?


Ak nekupujete nové, skontrolujte poškodenia každej zvlásť. Drobnosťami sa nezaoberajte. Väčšie trhliny, praskliny, obnažené kordy alebo vypukliny však na auto nepatria. Pneu je pri jazde namáhaná šialenými silami jednak vo vysokých otáčkach na diaľnici, a pri prudkom brzdení ci ostrom prejazde zákrut. Tu ozaj nechcete riskovať, však?

Ak kupujete nové, odporúča sa nafúkať všetky pneu na vyše 2,5 atmosféry a po 100 – 150 km upraviť tlak na odporúčaný výrobcom. Je to pre lepšie dosadnutie pneumatiky na ráfik a vyrovnanie pamäťových deformácii z výroby/skladovania.2) Ako kontrolovať hĺbku dezénu a prečo?

Moderné pneumatiky sú po obvode v dezéne vybavené náliatkami, ktoré indikujú maximálne povolené opotrebenie. Legislatíva EÚ požaduje minimálne 1,6 mm. No to zďaleka nestačí. Vo vašom vlastnom záujme! Taká plytkosť vzorky nedokáže odvádzať vodu zo stopy už pri bežnom daždi, nie to pri prietrži. Tu podstatne vzrastá riziko aquaplaningu (totálna strata kontroly nad vozidlom), predlžuje sa brzdná dráha a ani držanie v zákrutách na mokrom povrchu nebude postačujúce a bezpečné. Hrozí tu krízová situácia a nezvládnuteľný šmyk. Ako správne riešiť aquaplaning vás naučia programe známom ako škola šmyku.

ako merat hlbku dezenu pneumatiky


3) Pneumatika v daždi pri stovke každú sekundu rieši 3 vedrá vody!


Možno ste sa nad tým nikdy nezamysleli, no každá pneu musí pre zachovanie trakcie pri jazde na vode riešiť ohromné množstvá vody. Napríklad priemerne široká pneu 205 mm musí pri len 0,5 cm vrstve vody na ceste pri rýchlosti 100 km/h každú sekundu "spracovať" až 25 l vody! 4 pneu na aute teda musia v rovnakom čase cez dezén prepumpovať 100 litrov vody! Je to bežná rýchlosť mimo obce, na diaľnici pri snahe cestovať aj v daždi rýchlosťou 130 km/h je to až 32 l vody pre každú pneu a spolu teda takmer 130 litrov.

Prezuť auto nie je žiadna veda, no je fajn sa tomu trošku venovať. Pneumatika je jediný kontakt auta s cestou. Nezabúdajte na to!

4) Použite 2€ mincu – jej lem má presne 4 mm

Odporúčané bezpečné minimum sú 4 mm. Väčšina klasických vodičov so sebou merač hlbky dezénu nemá. Celkom iste máte 2 € mincu. Jej strieborný okraj má presne 4 mm. Ak lem dokážete schovať do dezénu, pneu je ešte na pár mesiacov v poriadku. No nie na celú letnú sezónu!

ako merat hlbku dezenu pneumatiky

Ako merať hĺbku dezénu pneumatiky? Jednotucho. Stačí použiť 2 € mincu.

5) Kde sa meria hĺbka dezénu? Nedajte sa na chytať políciou.

Nie je pravda, že hĺbka dezénu musí byť rovnomerná na celej šírke pneu. Teda nie je nutné mať ho úplne fit od kraja po kraj dezénu. Meria sa na ploche, ktorá má najväčší vplyv na odvod vody zo stopy, teda tej ktorá rieši aquaplaning. Posudzuje sa šírka 3/4 stredu pneumatiky. Ak máte zjazdené až zodraté kraje od častej ostrej jazdy v zákrutách, to problém v zásade nie je ani z hľadiska bezpečnosti. Nedajte sa preto policajtami pri kontrole nachytať.

ako merat hlbku dezenu pneumatiky

ako merat hlbku dezenu pneumatiky

ako merat hlbku dezenu pneumatiky

6) Poznáte správne tlaky?

Viete ako to funguje, auto dáte prezuť profíkom s vybavením do pneuservisu nech disky prezujú, prípadne vymenia celé kolesá. Každé koleso prevážiť a nafúkať... Beží to tam ako na páse. V mnohých pneuservisoch teda fúkajú pneumatiky na štandardný tlak 2 až 2,2 atmosféry. Prosto od oka, nie tak ako presne potrebuje vaše auto nie len celkovo, alebo na jednotlivé nápravy. To však môže byt pre vaše auto veľa, alebo málo. Pri všeobecnom tlaku na rýchle a lacné služby nie je možné všade očakávať, že vám mechanici budú fúkať pneumatiky na presne výrobcom stanovené tlaky. Vo vlastnom záujme si preto v čo najkratšom čase po prezutí tlaky nastavte minimálne na odporúčané hodnoty.

7) Malý pretlak ušetrí pneu i palivo

Odporúčaný pretlak výrobcom je ďaleko pod bezpečnou hranicou pneumatiky. Jej prasknutie len pre vyšší tlak nehrozí. Ak chcete ušetriť, výrobcom deklarovaný optimálny tlak môžete mierne prekročiť. Maximálne však o 10%. Ak teda výrobca odporúča 2 atmosféry, smelo použite 2,2. Ak odporúča 2,3 baru, bez problémov dofúkajte na 2,55. Prečo?

a) tvrdšou pneu znížite valivý odpor a tým klesne spotreba paliva (klesne aj komfort pruženia).

b) keďže tlak v pneu podla všetkého nekontrolujete ani 1x mesačne, predĺžite obdobie správneho tlaku v nich.

c) v kombinácii s ABS pri brzdení, aj pri jazde rovno a prejazde zákrut znížite opotrebenie dezénu. (nepatrne však klesne limitná rýchlosť pre zákruty)