Bezkľúčový vstup a jazda je skutočne veľmi pohodlným riešením pre dnešných motoristov. Avšak všetko pre má aj svoje proti. A tým je jednoduchšia možnosť ukradnutia auta.

Už sme vám priniesli videá o tom, ako zlodeji zvýšili zosilňovačom signál a tak auto „presvedčili“ o blízkosti kľúča, aj keď ten bol fyzicky 5 metrov od auta. Následné otvorenie auta a štart už nie je náročný. Aj keď automobil bude vypisovať chybu o nenájdenom kľúči, nič sa nestane. Pokiaľ zlodej nevypne motor, môže s ním prejsť hocikam, kde s ním spraví čo uzná za vhodné.

BMW s Mercedesom by mali začať pridávať pohybové čidlo, výsledky testu to však zatiaľ neovplyvnilo.

V úplne najnovších vozidlách BMW a Mercedes-Benz tiež pridávajú snímače pohybu. Ak teda kľúč leží na mieste a náhle je v blízkosti auta, vzniká podozrenie o podvod a auto sa neodomkne. Jednoducho musíte s kľúčom hýbať, ako ho máte vo vačku a prichádzate k auta, ináč by sa nemalo odomknúť. Či to však funguje, to ešte netušíme, pri testovaných BMW a Mercedesoch s ročníkom 2018 nemali zlodeji o nič väčšiu prácu, ako s inými značkami.

Ako sa chrániť?

Čo teda spraviť? Odborníci odporúčajú systém deaktivovať. Kto by však priznal svoju naivnosť, že si za stovky eur systém kúpil a následne si ho dá deaktivovať? Asi nikto. Kto teda systém nepoužíval a nemá ho, môže spávať o niečo kľudnejšie. Existuje však skupina ľudí, ktorí ho jednoducho získali s lepšou výbavou, alebo kúpili používané auto s týmto systémom.

Jednoduchým riešením je premiestniť kľúč od auta z bežného miesta pri dverách niekde na druhú stranu domu. Ešte jednoduchšie, ako potom ráno hľadať kľúče od auta, je vždy pri odložení kľúčov zabaliť ich do alobalu. Otestované, funguje to. Kľúč obalený alobalom automobil nerozpozná, ani keď stojíte tesne vedľa neho, žiadne zosilnenie teda nepomôže. A čo vy, máte ešte nejaký lepší trik, prípadne túto funkciu s radosťou deaktivujete?

Zdroj: which.co.uk