Pred nedávnom svet obehli fotky horiacich noviniek 911 GT3 poslednej generácie 991. V zápätí Porsche pre požiare stoplo predaj 911 GT3 a odporučilo majiteľom už predaných 785 kusov, aby svoje autá nepoužívali. Už vtedy bolo jasné, že sa jedná o problém v motorovom priestore. Dnes automobilka vie čo sa stalo a oznámila verejnosti nápravné opatrenie. V Porsche po analýzach zhorených motorov zistili, že na vine bol skutkový spoj na ojnici. Ten sa totiž podľa vyjadrenia automobilky uvoľnil, následkom čoho voľná ojnica poškodila kľukovú skriňu. Cez ňu potom unikal olej, ktorý sa vznietil.

Ešte začiatkom tohto roku zhoreli dve 911 GT3. Jedna v Taliansku a druhá vo Švajčiarsku. Obe pritom stáli naštartovené.

Hoci je až neuveriteľné, že sa niečo takéto môže stať práve Porsche, automobilka sa k problému postavila čelom. Reaguje konštrukčnými zmenami, ktoré v krátkom čase urobili na motore a zvolávacou akciou. Konštrukčne upravený motor sa samozrejme dostane do všetkých novo vyrobených áut, no Porsche vymení motor aj vo všetkých už vyrobených 911 GT3 typ 991. Či už sa jedná o autá dodané zákazníkom, alebo o autá, ktoré vďaka stopnutiu predaja díleri zadržali vo svojich skladoch.

 

Po úpravách sa 911 GT3 typ 991 môže opäť pustiť do boja s konkurenciou. Otázne je, ako rýchlo si získa späť dôveru zákazníkov.

Iba na pripomenutie, Porsche 911 GT3 má pod kapotou 3,8 litrový 6-valec typu boxer. Jeho výkon je 350 kW (475 k) a maximálny krútiaci moment má hodnotu 400 Nm. 1 430 kg vážiace auto (pohotovostná hmotnosť DIN) s ním dokáže zrýchliť na 100 km/h za 3,5 s a dosiahnuť maximálku 315 km/h.

Zdroj: Tlačová správa