Určite poznáte známe preteky Gumball 3000, kde bohatí ľudia predvádzajú svoje stroje v pretekoch v plnej premávke naprieč Európou. So svojou Felíciou, Cliom alebo dokonca Passatom sa tam nedostanete. Svet však myslí aj na takéto prípady. Na starom kontinente existuje pretek s názvom Carbage run, ktorý by sme mohli voľne preložiť ako preteky vrakov.

Podujatia sa zúčastnil aj Elvis.

Na účasť v tomto preteku skutočne nepotrebujete veľa. Podmienkou je, aby vaše vozidlo malo hodnotu nižšiu ako 500 eur. Súčasne by malo mať „tuning“. Čo najlacnejšie a najnápadnejšie úpravy. Žiadne profi karbónové diely a podobne. Vďaka tomu boli v štartovom poli šmolkovia, kačičky, Elvis Presley alebo iné šialenstvá.

 

Súťaž vznikla v Holandsku v roku 2009 ako vtip, z ktorého sa stala tradícia. Tento ročník odštartoval v tradične v domácej krajine preteku. Trasa viedla cez Nemecko, Poľsko až na Ukrajinu. Cestou späť účastníci preteku neminuli ani našu krajinu. Zamierili si to do Nitry na výstavisko Agrokomplex.

V Nitre pretekári stanovali a pomáhali si s opravami. Napriek tomu niektoré autá do cieľa nedošli.

Všetky autá vraj majú hodnotu nižšiu ako 500 €.

Aktuálny ročník je rekordný. Zúčastnilo sa ho až 600 vozidiel spolu s 850 ľudskými účastníkmi. Kolónu vrakov sme na Slovensku nemali po prvý raz. Navštívili nás už pred dvoma rokmi, kedy sa zastavili v Bratislave.

 

Účastníci Carbage run však nepokladajú podujatie úplne za pretek. Ide im skôr o to, aby zažili dobrodružstvo a cestovali autom po Európe. Z môjho pohľadu veľmi sympatická snaha, pretože bláznov nie je nikdy dosť.

 

Zdroj: webnoviny.sk

Prečítajte si aj: Autá s pravostranným riadením na našich cestách? EÚ vraví áno!