Mnoho ľudí rieši dilemu či kúpiť nové, alebo jazdené vozidlo. Jazdenky vyhrávajú pomerne často.

Najväčší percentuálny podiel dosiahla v roku 2013 Škoda. Autá tejto značky tvorili až 19,93 % všetkých registrácií. Na druhom mieste skončil VW s 9,71 %. Tretie miesto patrí kórejskej značke Hyundai s 8,09 %.

Najväčší prepad v registrácií zaznamenal SSANG YONG, u ktorého došlo k medziročnému poklesu o 75 %. Celkovo boli zaregistrované len dva automobily tejto značky. Nedarilo sa však ani Lancii alebo Alfe Romeo. Naopak zvýšený počet registrácií má na svojom konte Dacia, Citroën alebo Subaru.

Predajcovia nových áut bojujú proti slabému odbytu rôznymi spôsobmi, ktorým je napríklad

Porovnanie registrácií nových automobilov v rokoch 2012 a 2013.

Podiel značiek v registrácii nových áut počas roka 2013.

Rok 2012 však bol rokom, kedy došlo k zavedeniu dane z „luxusu“. Všetky novoregistrované autá s výkonom vyšším ako 80 kW (109 k) musia platiť registračný poplatok. Nové pravidlo zavedené od septembra 2012 poriadne zamiešalo štatistikami registrácií.

Kým októbrové registrácie nových osobných áut z roku 2012 zaznamenali prepad, minuloročné čísla sú lepšie o 37,59 %. Lepší výsledok dosiahol aj november a december.

Na druhej strane sa darilo jazdeným autám. K dispozícii bohužiaľ nevieme zhromaždiť presné údaje, no na orientačné informácie postačí tlačová správa autobazáru AAA AUTO. Spoločnosť na Slovensku predala 15 896 áut čo predstavuje 11,9 % medziročný nárast. Rovnako aj v tomto prípade je najobľúbenejšou značkou Škoda. V oblasti jazdených vozidiel neexistuje jednotná štatistika predaných automobilov a rovnako nám nepomôžu ani údaje o samotnej evidencii.

Zdroj: tlačová správa Zväzu automobilového priemyslu SR, tlačová správa AAA AUTO

Prečítajte si aj:  Kúpa auta cez internet? Pozor na podvody!