Je mi jasné, že ak by premávku na diaľnici nepovolili, vznikol by oveľa väčší chaos. Bol by to ale náš problém, alebo zaň môže štát, keďže za dlhé roky nedokázal vyriešiť dopravnú situáciu? A ako je to s výstavbou a rozšírením diaľnice teraz? Žiaľ, bude z nej stavenisko aj na najbližšie roky! Výstavba mosta pri Blatnom a pruhy, do ktorých sa ledva zmestíte, je menej bolestná stránka veci. Tá totiž nepotrvá desaťročie. Bližšie k Bratislave sa začne výstavba križovatky Triblavina. Stavba už, ako inak, teraz riadne mešká. Križovatka mala byť v prevádzke pol roka, konkrétne od apríla 2017. 

Riešenie križovatky Blatné.

Spory spomaľujú výstavbu

Čo ju spomalilo? Zmena koncepcie výstavby samotnej diaľnice. Z pôvodného plánu šesťpruhovej diaľnice s dvojpruhovými jednosmernými komunikáciami po oboch stranách diaľnice štát upustil a žiada 8-pruhovú diaľnicu od BA až po križovatku Blatné bez kolektorov. Vznikajú argumenty pre a proti. 1,8 km od križovatky Triblavina má pribudnúť križovatka D1 a D4. Podľa odborníkov by autá pripájajúce sa z kolektorov spôsobili kolízne situácie. Do 8-prúdovej diaľnice sa obuli aktivisti z občianskeho združenia OZ Triblavina. Tí sú za to, aby štát nevstupoval do zákonných procesov prípravy a realizácie stavby. Podľa nich by developeri nemali zastupovať len svoje záujmy a úrady majú rozhodovať len v medziach zákona. Výskumný ústav dopravný hovorí, že kolektory nevyriešia situáciu a je za rozšírenie diaľnice na 8 pruhov. Protichodné názory a aktivity spomaľujú riešenie situácie.

Riešenie križovatky Triblavina.

Doplácajú nielen vodiči, ale celé rodiny!

A výstavba stojí. Odkladajú ju aj takéto spory. A stojíme aj my, v každodennej zápche strácame zbytočne čas, ktorý by sme mohli využiť zmysluplnejšie, bez nervov a stresu. Okrem toho sa spaľujú tisíce litrov paliva denne celkom zbytočne, takže na frak dostáva aj ekológia, nehovoriac o ekonomike prevádzky pre každé jedno auto.

Aký máte názor na celú maškarádu s rozširovaním diaľnice? Ste za 8-prúdovú cestu alebo za pôvodné riešenie s kolektormi? A nedochádza vám už trpezlivosť?

Zdroj: NDS