1) Majte v nádrži čo najviac paliva

Hlavne tí z vás, ktorí cestujete na väčšiu vzdialenosť než 50 kilometrov. Je šanca, že ostanete visieť niekde v kolóne a dlhodobej zápche. Pri týchto teplotách je absolútne nutné mať v nádrži dosť paliva na to aby ste mali teplo a komfort aj na niekoľko hodín. Ak máte menej než 1/2 nádrže, natankujte.


2) Čistite sneh z auta

Nie len pre hrozbu pokuty zo strany polície podľa novely zákona o premávke na cestných komunikáciách, ale hlavne pre svoj čo najlepší výhľad. Očistite aj strechu! Keď auto zohrejete teplým vzduchom v interiéry, pri brzdení vám skĺzne celá hŕba snehu na čelné sklo. Ten bude ťažký pre stierače a nič cezeň neuvidíte!


3) Majte časovú rezervu

Na každú cestu si teraz doprajte minimálne o 1/3 viac času. Pre rôzne dôvody teraz nie je možné jazdiť v priere tak rýchlo ako počas roka. Ak nechcete byť nahnevaní a v strese, lebo nič iné s tým aj tak neurobíte, doprajte si časovú rezervu. Nič iné tu nepomôže...


4) Dodržujte bezpečnú vzdialenosť, 2 s sú nevyhnutné minimum

Jednou z minuloročných noviniek a povinností pre našich vodičov je dodržiavanie bezpečnej vzdialenosti. Dve sekundy sú odporúčané minimum počas pekných letných dní. V týchto podmienkach je to skutočne nevyhnutné nutné minimum!5) Nebrzdite na poslednú chvíľu

Ak to tak aj nevyzerá, pre nízke teploty je adhézia zimných pneumatík nižšia než vo výrazne plusových teplotách. Zimné pneu sú neodškriepiteľne lepšie, ale nemôžete očakávať, že budú fungovať rovnako dobre ako ste zvyknutí v lete. Zasnežené, či namrznuté cesty ponúkajú len zlomok adhézie v porovnaní so suchou teplou cestou. Rozdiel je až 4-5 násobný! Ak je optimálny súčiniteľ trenia 1, na ujazdenom snehu to nie je viac než 0,2 a na mokrom ľade len 0,1. To znamená, že na týchto povrchoch prenesiete na zem len 20, alebo dokonca 10% adhéznych síl, teda hlavne brzdných a odstredivých síl. Pri prudšom brzdení si sledujte autá za vami v zrkadle. Ak brzdenie necháte na poslednú chvíľu, tým za vami sa to len zhorší, lebo situáciu vnímajú ako bezproblémovú.
6) Udržujte rozumnú rýchlosť

To, že je v obci možné jazdiť 50 a mimo obce 90 km/h neznamená, že toľko máte jazdiť vždy, keď to situácia dovoľuje. V zime zďaleka nie je až taký problém rýchlosť nabrať - to sa vždy skôr či neskôr podarí. Náhle spomalenie, zastavenie, či zákruty sú problém! Presne platí, čím väčšia rýchlosť, tým väčší problém. Rozdiel robí naozaj každých 5 km/h!


Marian ČABÁK
inštruktor škola šmyku SuperDRIVE