Nejde o nové clá ani zákaz elektromobilov vyrobených v Číne. Rozhodujúcu úlohu zohráva takzvané nariadenie „Connected Vehicle Rule“, ktoré z bezpečnostných dôvodov obmedzuje predaj vozidiel využívajúcich hardware alebo software pochádzajúci z Číny či Ruska.
Pravidlá sa týkajú systémov zabezpečujúcich internetové pripojenie, komunikáciu cez bluetooth, wi-fi, mobilné siete alebo satelitné spojenie.
Jedna áno, druhá nie
Polestar sa snažil získať individuálne povolenie pokračovať v predaji, podobne ako sesterské Volvo. Zatiaľ čo Volvo (v kontexte s výsledkom sesterskej značky) prekvapivo výnimku získalo, Polestar neuspel.
Výsledkom je zákaz predaja všetkých nových modelov od modelového roka 2027! Súčasné zásoby vozidiel Polestar 3 a Polestar 4 automobilka ešte môže dopredať a majiteľom naďalej zabezpečí servis aj podporu.
Neboli to len hrozby
Pre Polestar to na prvý pohľad nie je existenčný problém. V prvom štvrťroku 2026 pochádzalo približne 94 % jeho predajov mimo USA, pričom Európa tvorí približne štyri pätiny odbytu značky. Automobilka preto oznámila, že svoju ďalšiu expanziu sústredí práve na európske trhy, ale aj Kanadu, Latinskú Ameriku či juhovýchodnú Áziu.
Na druhej strane je to významný signál. Spojené štáty prvýkrát ukázali, že sú ochotné reálne odstaviť automobilku kvôli pôvodu softwaru a elektroniky. To je podstatne tvrdší krok než dovozné clá. Ak sa k podobným bezpečnostným pravidlám časom pridajú ďalšie krajiny (napríklad Austrália, Japonsko či časť Európy) a nebude sa to týkať len Polestaru, ale prakticky všetkých značiek úzko prepojených s čínskymi technológiami, môže to spustiť dominový efekt, ktorý má na to ovplyvniť celý automobilový priemysel.
zdroj: Auto Expres, Reuters












































