Garančný fond vám škodu vyplatí, ale...

Ukazuje sa, že PZP nie je povinné pre každého. 5 % všetkých registrovaných vozidiel na Slovensku nemá uzatvorené PZP. To vôbec nie je zanedbateľné číslo, keď si uvedomíte, že je to každé 20. auto na cestách! Pozrite sa z okna, koľko áut vidíte. Podľa štatistík je medzi nimi aj previnilec. Nebola by to veľká vec, ak by majiteľ/držiteľ auta bez PZP ohrozoval iba seba. Veď kto chce kam, pomôžme mu tam. Nepriamo tým ohrozuje aj vás. Ak vám svojím konaním spôsobí škodu, vyplatia vám ju z garančného fondu, ktorý spravuje Slovenská kancelária poisťovateľov. Tá následne vymáha škodu od vinníka bez povinného zmluvného poistenia. Na papieri znie všetko pekne a zaručene, realita je iná a nepríjemnejšia. Svoje o tom vie aj náš čitateľ. Zrazil sa so starou zhnitou Feliciou, nehodu nezavinil a na peniaze čakal 3 mesiace! A to je vraj ten lepší prípad. Vieme aj o dobe takmer pol roka!

Frustrácia a čakanie na peniaze za opravu

„Mal som nehodu, ktorú zavinil vodič starej Felície bez PZP. Dokonca ani nebol vlastníkom vozidla. Po nehode chcel vyriešiť veci bez prítomnosti polície a poisťovní, s čím som,  samozrejme, nesúhlasil. Nie som blbý. Asi vedel, že na PZP sa pozabudlo,“ vraví Peter, dlhoročný čitateľ. „Zavolal som políciu. Keďže nikto nebol zranený, chlapi iba usmerňovali dopravu. Vodič Felicie kartičku PZP mal, no vystavenú na neurčito a nevedeli sme, že v skutočnosti zaplatená nie je. Nasledoval byrokratický kolotoč cez dve poisťovne, kým sa zistilo, že Felicia poistená nebola. Oznámil som udalosť na SKP, čo je Slovenská kancelária poisťovateľov. Ja som za ten čas dal opraviť auto za svoje. Dovolať sa po čase do SKP je nadľudský pokus. Z piatich čísel som sa dovolal na jedno, max. dve. Emailová komunikácia tiež nefungovala skoro nijako. Po pár týždňoch, keď som sa konečne dovolal, mi pani povedala, že áno má ma tu a posiela to ďalej. Takže doteraz ma nik neriešil! Svoje peniaze som dostal po 3 mesiacoch, škoda bola vyčíslená na približne 2000 eur.“

Napriek čakaniu a opletačkám Peter priznáva: „Nevravím, že systém nefunguje. Peniaze som nakoniec dostal. Prežil som si nervy, stresy a frustráciu. Jedna vec ma však zaráža. Ak sa taká situácia stane človeku, ktorý na tom nie je finančne dobre, má problém. Auto musí používať, vysolí balík peňazí za opravu a z čoho má žiť, dokým mu škodu nevyplatia? Dostal sa do finančných problémov len kvôli blbcovi bez PZP a pomalým orgánom.“ Automatický systém pokutovania darebákov, ktorí PZP neplatia, neexistuje. Tí ohrozujú ľudí viac a priamejšie ako neplatná STK či EK.

Nejazdite bez PZP!

Tak, ako sme už v škole vedeli, že teória je jedna a prax druhá vec, platí to aj v tomto prípade. K peniazom sa dostanete, proces ako tak funguje. Možné však je, že pár mesiacov budete trieť biedu. A ak sú medzi čitateľmi ľudia, ktorí autami bez PZP jazdia, vyzývame ich, aby sa spamätali. Konaním môžete spôsobiť nepríjemnú životnú situáciu nielen sebe. Majte aspoň trocha rozumu. Zopakujem vetu z úvodu článku. Ak chcete mať opicu, treba mať aj na banány!