Škoda sa s predstavením naj verzie II. generácie najmenšieho typu z r2007 vôbec neponáhľala. Na všeobecné prekvapenie totiž česká značka verziu RS počas vyše dvojročného predaja Fabie II nepriniesla. Priaznivci športu si museli počkať až na nedávnu modernizáciu. Zdá sa, že vyčkávanie všetkým vynahradí výsledok. Prvá generácia nebola jediným hothatchom na svete, do ktorého sa čapovala nafta, ale bola jediným, ktorý neponúkal alternatívu. To isté sa týka aj karosérie. Dvojka to má presne naopak. Fabia II RS prichádza aj ako kombi. Pod kapotou len s osvedčeným a unikátnym zážihovým motorom VW, po prvýkrát predstavenom pred dvoma rokmi v modeli Golf 1,4 TFSI. Radový štvrvalec dopujú silou v nízkych otáčkach mechanický kompresor a vo vysokých turbodúchadlo. Výsledkom je nie len slušný výkon 132 kW (180 k) a 250 Nm, ale neustály ťah.

Ďalším prekvapením (ťažko hneď určiť či dobrým, alebo zlým - počkajte si na náš test) je prevodovka. Kým technicky je dvojspojková 7-stupňová DSG II súčasnou technologickou špičkou, mnohí piloti by iste ocenili aj klasickú manuálnu alternatívu. Tá však v ponuke nie je.

Skoda Fabia II RS

Fabiu II RS budú môcť majitelia získať podľa chuti aj v dvojfarebnej kombinácii, rovnako ako pri klasickej Fabii II je na výber farba strechy.

Vzhľadom však spĺňa Fabia II RS mnohé tajné želania priaznivcov ostrých škodoviek. Auto prichádza s na mieru navrhnutými 17" diskami Gigaro s plášťami 215/40 R17. Disky sú v ponuke v 4 farebných kombináciách - strieborná, strieborno-čierna, biela alebo čierna. Klasické prvky RS bodykitu - mohutnejší predný nárazník, horný spojler a zadný nárazník s imitáciou difúzora - doplňajú originálne 4-diódové hmlovky, ktoré za príplatok prisvecujú zákruty a preberajú funkciu denných svetiel.

Vnútro zdobia hlavne športový 3-ramenný volant známy z Octavie RS a športové sedalá a kovové pedále s protišmykľavými plôškami. Interiér bude v ponuke v sivej, alebo čiernej farbe. Súčasťou bohatej výbavy bude systém kontroly tlaku v pneu a asistent rozjazdu do stúpania.

Iste ste zvedaví na dynamické parametre. Maximálka hatchbacku je 224 km/h, kombík vďaka mierne lepšej aerodynamike dosiahne 226 km/h. Minimálny hmotnostný rozdiel sa podpísal pod rovnaký čas potrebný na dosiahnutie stovky z pokoja, len 7,3 s. Milým prekvapkom pre potenciálnych záujemcov bude aj kombinovaná spotreba len 6,4 l/100 km. Veľmi podstatné je, že zákruty budú od teraz vďaka funkcii XDS - elektronickým samosvorom, ešte väčšou pasiou.

V predaji sa u nás Fabia II RS objaví začiatkom jesene, ceny výrobca ešte neoznámil.

Skoda Fabia II RS

Verzia kombi ponúkne rýchlym tatkom konečne možnosť potešiť celú rodinu. Mať škodovku, mať praktický kombík a mať radosť z jazdenia.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 8 obrázkov