Všetci sme už počuli o niekom, komu došlo na ceste palivo a musel si privolať pomoc, prípadne isť na najbližšiu čerpaciu stanicu. Čo ak vyčerpáte všetkú energiu z batérií? Takéto veci sa občas stávajú, nabíjacia sieť nie je zatiaľ dostatočne hustá a občas nás sklame samotná technika. Výpočet dojazdu môže byť často príliš optimistický a nám sa tak môže stať, že zostaneme viaznuť niekde s vybitým elektromobilom. V prípade spaľovacích motorov stačí dotankovať pár litrov paliva a pokračovať v jazde. Niektoré služby pre motoristov už začínajú poskytovať aj prvú pomoc v podobe mobilného dobíjania elektromobilov. Keď vám dôjde „štava“ v batériách, stačí zavolať asistenčnú službu a batériu vám dobijú. Problém je ale v tom, že „Mobilná nabíjačka“ dokáže dobíjať auto len po dobu 15 minút a poskytnúť tak dojazd 5 – 20 km. Vo veľkom meste to môže stačiť k „doplazeniu“ sa k najbližšej nabíjačke, ale čo mimo mesta? Vzdialenosti medzi dobíjacími stanicami sú často väčšie, než 80 km. Znamená to, že sú dnešné elektromobily nepoužiteľné? Zjavne nie...

 

Podľa prieskumu automobilky Ford sa až deväť z desiatich majiteľov elektromobilov odmieta vrátiť k spaľovaciemu motoru. Prieskumu sa zúčastnilo 10 000 respondentov.

Napriek nevýhodám elektromobilov na dlhých cestách sú s nimi majitelia viac, než spokojní. Podľa prieskumu automobilky Ford sa až deväť z desiatich majiteľov elektromobilov odmieta vrátiť k spaľovaciemu motoru. Prieskumu sa zúčastnilo 10 000 respondentov. Výsledkom je, že až 92% majiteľov elektromobilov plánuje kúpiť ďalšie auto s rovnakým pohonom. Zároveň väčšina majiteľov plug-in hybridov plánuje do budúcnosti nákup elektromobilu. Na druhej strane ale musíme podotknúť, že až 90% respondentov má doma aj druhé vozidlo so spaľovacím motorom. Práve to slúži ako prepravný prostriedok na dlhé vzdialenosti, všade inde postačí elektromobil. 


Z faktu, že väčšina majiteľov elektromobilov má doma aj „klasické auto,“ vyplýva, že nie všetci sú fanatici a zanietení ekológovia, ktorí odmietajú čokoľvek okrem „čistej“ elektrickej energie. O to väčšiu výpovednú hodnotu má prieskum spoločnosti Ford. Ak automobilky zvýšia dojazd dostupných elektromobilov ako sľubuje napr. Tesla s Modelom 3 (dojazd viac ako 320 km), tak masovému nasadeniu elektromobilov bude brániť už len malá sieť nabíjacích staníc. Navyše mnoho majiteľov si inštaluje na strechu svojich domov solárne panely a autá môžu dobíjať mimo rozvodovú sieť.


Musím povedať, že som prekvapený, aké percento majiteľov je spokojných s elektromobilmi. Najmä keď si spomeniem na prieskum spoločnosti Polk z roku 2012, ktorý zisťoval spokojnosť majiteľov s hybridnými vozidlami. Len 35% majiteľov hybridov bolo ochotných kúpiť hybrid znova. Dôvod? Najmä nečakane vysoká spotreba bežných hybridov. S elektromobilmi je situácia zjavne odlišná.


A čo vy? Čakali ste takú veľkú spokojnosť majiteľov s elektromobilmi? 

 

Zdroj: greencarreports