Max Verstappen bude najmladším pilotom F1

Max Verstappen má len 16 rokov a už vie, že bude jazdiť v F1! Počas sezóny 2015 bude pilotom tímu Scuderia Toro Rosso.

Áno, čítate správne 16-ročný chalan má isté miesto v F1! Keď sa postaví na štart svojej prvej veľkej ceny bude mať 17. No porovnanie jeho tímový kolega, Daniil Kvyat nastupoval do F1 ako 19-ročný. Ale Daniil už mal skúsenosti s veľkými formulami, jazdil v GP3 a aj vo Formule Renault 2,0. V porovnaní s ním je Max Verstappen úplný zelenáč, ešte minulú sezónu jazdil motokáry! V zime Florida Winter Series, čo je akási zimná séria s monopostami formuly 3 a v aktuálnej sezóne mu patrí druhé miesto v priebežnom poradí FIA F3 Championship, kde vyhral aj niekoľko pretekov.

Max má pretekové skúsenosti len s formulou 3

Max sa na začiatku budúcej sezóny stane najmladším pilotom, aký kedy stál na štarte Veľkej Ceny. Doteraz tento rekord patril jeho práve Daniilovi Kvyatovi. Vyvstáva otázka, či by vôbec až takto mladí jazdci mali pretekať v F1. Nemajú totiž veľa skúseností so silnými formulami a navyše F1 kladie veľké nároky na fyzickú prípravu. Tým, že Max nemá za sebou ani jednu sezónu vo Formule Renault, GP3 alebo GP2 zobral na seba Red Bull veľké riziko. Max musí v zime poriadne makať, aby bol na prvej Veľkej Cene v Austrálii pripravený na 100%.

Ešte minulú sezónu sedel Max Verstappen v motokáre

K angažovaniu mladého pilota sa vyjadril aj Helmut Marko, poradca Red Bullu pre motoršport: „Podľa mňa má neuveriteľnú rýchlosť. Na svoj vek je veľmi vyzretý a tvrdo pracuje. Má všetky potrebné ingrediencie, ktoré sú potrebné pre to, aby sa z neho stal absolútny šampión. Bolo prekvapujúce pozorovať, ako rýchlo si zvykol v F3. Okamih, kedy som si pomyslel, že v ňom drieme niečo výnimočné, prišiel na Norisringu. V zmiešaných podmienkach, kedy bolo viac mokro ako sucho, bol o dve sekundy na kolo rýchlejší ako všetci ostatní.“ Marko si uvedomuje, že Max je veľmi mladý, no nevidí v tom riziko: „Ale nemyslím si, že v tom je riziko. Vo viacerých pretekoch už ukázal, že dokáže používať hlavu. Viackrát som s ním diskutoval a na základe toho je možné vidieť jeho vyzretosť. Toro Rosso je navyše dobre známe po stránke výchovy a tréningu mladých jazdcov. Príde do tohto prostredia a v rodine Red Bullu má všetky možnosti, takže podľa mňa do sezóny vstúpi dobre pripravený. Nevidíme v tom žiadny hazard.“

Ak sa vám zdá meno Verstappen povedomé, máte pravdu. Maxov otec, Jos Verstappen jazdil v F1 počas rokov 1994 až 2004. Zaznamenal aj dve pódiové umiestnenia v roku 1994, keď jazdil po boku Michaela Schumachera v Benettone.

AKÝ JE VÁŠ POHĽAD NA MLADÝCH JAZDCOV V F1?
 • FIA by mala mladým talentom umožniť testovanie v F1 predtým, ako dostanú príležitosť v pretekoch ( 63% )

   

 • Kým sa neumiestnia medzi top jazdcami v GP2, tak by do F1 nemali ísť ( 10% )

   

 • Mali by mať skúsenosti s veľkými formulami, napr. Formula Renault, GP3, GP2... ( 25% )

   

 • Stačí im akákoľvek skúsenosť s formulami ( 0% )

   

 • Čim mladší, tým lepší. Nemusí mať skúsenosti, všetko zvládne v simulátore ( 2% )

   

Odpovedalo 63 ľudí