Aston Martin V8 Vantage

Mal som možnosť dotknúť sa, cítiť a na chvíľu sa zžiť s autom, ktorých je na svete menej ako šafranu. Úprimne vám poviem, spomienky na deň nášho stretnutia ešte dlho nezabudnem. My, magori do áut, ich vnímame celkom inak ako bežní konzumenti. Možno by sa to dalo porovnať k autistickému vnímaniu sveta. Jednoducho a bez okolkov napísané, my oktánofili vnímame aj pridanú hodnotu – dušu a auru takýchto klenotov, ktoré pre nás vyrábajú rovnakí blázni. Jednu vec však treba priznať: sú také značky a takí výrobcovia áut, ktorí svojimi schopnosťami, technickými finesami a kreativitou svojich dizajnérskych és vedia osloviť aj masy. Anglická značka Aston Martin a jej flotila superáut k nim bezpochyby patria. To, o čom iní len snívajú, som si splnil: jeden deň s Aston Martinom.

Aura, ktorá spája esencie ako noblesa, tradícia, exkluzivita a nebojím sa napísať, že aj nadradenosť nad ostanými. Veď Aston Martin – to je POJEM!

V roku 1914 vznikla automobilka Aston Martin Lagionda Limited za jedným účelom. Hlavnou náplňou práce bola a dodnes je stavba elitných športových a súčasne luxusných superáut. Aston Martin založili páni Robert Bamford a Lionel Martin a sídlom firmy je anglický Gaydone. Prvú sériovú výrobu odpálili v roku 1921 a za dlhú dobu prešla značka vrcholmi aj pádmi. Od roku 1988 patril Aston pod krídla Forda, no dnes patrí britskej značke Prodrive.

 

V čom je teda Aston Martin V8 Vantage taký zvláštny, výnimočný a jedinečný? V prvom rade je to jednoznačne dizajn. Svalnaté, robustné línie inšpirované podmorským svetom ( predné partie mi nesmierne pripomínajú hlavu žraloka ) sa snúbia s elegantnými štylistickými vychytávkami. Stlačením zapustenej kľučky a jej potiahutím otváram dvere, ktoré otvárajú mierne nahor. Má to na svedomí sklon predného uloženia pántov na skosenom ráme, ktorý im prepožičiava decentný Lambo štýl. Keďže detailizmus a dôraz na každú drobnosť je pre autá tohto kalibru samozrejmosťou hneď mi udrie do očí etiketa vyrobená z lešteného hliníka umiestnená na prahoch. Nič nezvyčajné nebyť jej popisu. „Hand built in England“ je presne tá položka, ktorá radí Aston Martin do triedy premiantov medzi Lamborghini alebo Ferrari. Kokpit V8 Vantage je samá koža, leštený hliník a špičková ergonómia a tradične anglické prvky výbavy ako okrúhle hodiny na stredovom paneli. Chuťovkou sú palubné prístroje, špeciálne rýchlomer a otáčkomer. Okrem špičkového priemyselného spracovania tak typického pre Angličanov je na nich niečo zvláštne. Po dlhšom skúmaní na to isto prídete aj sami, čo to je. :-)

<p>Čo je na nich také zvláštne?</p>