Volkswagen EOS

Poznáte to, večer si pozriete predpoveď, potešíte sa že zajtra bude pekne a ráno si teda dáte na seba niečo desne letné. Lenže počas dňa sa to komplet otočí proti vám a domov prichádzate uzimený a v horšom prípade aj premoknutý… Presne ako v deň keď som šiel spraviť tento test. Kým som dorazil na miesto prebratia, počasie rozkrútilo svoju známu ruletu tak, že mi predviedlo skoro všetky svoje variácie a formy. Ruleta sa zastavila na políčku „vietor, zamračené, riziko prehánok“ a to mi teda na radosti nepridalo. Veď kabriolet sa predsa musí prevetrať ked je sucho a teplo, nie?

Dosť bolo sťažovania sa, hajde na test. Auto som dostal v šedej metalíze, farba ako uliata na toto už ofrflané počasie. Avšak v kombinácií s červeným interiérom v koži (v cenníku pod označením Nappa) to nebola zlá kombinácia. Motorizácia bola dieslová, presnejšie 2.0 TDI s výkonom103 kW (140 PS). Na módnu kombináciu diesla a športovo sa tváriaceho kupé-kabrioletu som bol teda zvedavý.
Veci neznalého by nemuselo ani napadnúť že toto auto je aj – aj, teda kabriolet aj kupé v jednom. Z vonku totižto nič nenaznačuje s čím máte tú čest. Musím sa priznať, páči sa mi ako toto auto vyzerá. Jeho ladné krivky a vyvážené proporcie ma úchvátili hneď od začiatku, hneď som vedel že mi vo FauVé (VW) brnkli po strune. Žiaden extrém, nič extravagantné, len decentné a jednoduché auto. A to platí aj pre postoj „hore bez“, stále je to pekné uhladené auto.

Po usadení sa do príjemne tvarovaných sedačiek vás privíta známa prístrojovka z golfu. Teda tých spoločných vecí je tam viac, ale to vám snáď tú radosť nepokazí. To, čo bolo vyčítané už skôr v mnohých testoch a recenziách musím len zopakovať – strohosť interiéru. Je praktický, kvalitný, to áno, ale taký nejaký strohý... Suma sumárum, to je k interiéru asi jedna jediná negatívna poznámka. Oficiálne (papierovo) je toto auto štvormiestne, a čo je dobré, je také aj v reále. Preto nečakajte miesto zadných sedačiek niečo, čo sa na ne iba hrá (viď Porsche 911), tu sa v čase núdze zloží aj dospelý muž (napríklad keď sa poháda s priateľkou a tá ho vykáže z predného radu).

Prekvapilo ma, že skoro žiadne pazvuky sa nekonajú ani pri ostrejšom prejazde zákrut či pri prejazde nerovností na ceste.

Čo vás ako prvé prekvapí po naštartovaní je zvuk od motora – jasne a zreteľne počujete aké palivo motoru chutí. Ak som v úvode spomínal že som zvedavý na kombináciu diesla a kupé kabrioleta, myslel som tým aj toto – mne osobne zvuk diesla k image EOSu nereže. Verím ale, že 99% potencionálnym zákazníkom to bude tak či tak srdečne jedno. Zvuk diesla prúdi do interiéru aj počas jazdy, aj keď jazda s ním je príjemná a pohodová. Krútiaci moment novej generácie TDI si s relatívne vysokou hmotnosťou auta (bezmála 1600 kg) hravo poradí.

Ďalšia vec na ktorú som bol zvedavý bola úroveň hluku a rôznych pazvukov počas samotného šoférovania. Prekvapilo ma, že skoro žiadne pazvuky sa nekonajú ani pri ostrejšom prejazde zákrut či pri prejazde nerovností na ceste. Proste nič nenasvedčuje tomu, že idete v aute ktoré má odnímatelnú strechu. Aerodynamický hluk od okien sa môže zdať niekomu o niečo vyšší, ale to je najmä vďaka bezrámovým oknám, avšak nič otravné to nie je (aj keď treba povedať že Passat CC má tiež bezrámové okná, ale interiér je ponorený do hrobového ticha).

Aj keď počasie nebolo zrovna ideálne, jazde s otvorenou strechou sa nedá odolať. Mimochodom, jej automatické zloženie trvá len niečo nad 20 sekúnd. Ak si myslíte, že sa aj po tomto úkone zbalíte na 14 dňovú dovolenku k moru, sklamem vás – strecha, logicky, zaberie časť kufra, ale stále z neho necháva použitelnú „skulinu“, takže prečo nakoniec nie ak sa zmestíte do 205 litrov. V každom prípade, auto sme pre vás aspoň nafotili v atraktívnej lokalite s vodou a loďkami, snáď to nahradí to chýbajúce slnko.
Auto ako také spravilo veľmi dobrý dojem. Ak vám nevadí zvuk diesla pod kapotou, ale potrpíte si na spotrebu a záťah tak typický pre diesel, berte tento variant. Ak sa vám auto páči, ale chcete benzín, máte na výber zo štyroch verzií, od 90 kw TSI (122 PS) až po vrcholovú 184 kW (250 PS) V6 TFSI DSG. Ide o skutočne podarené a pekné auto, v rodine cécéčiek ide o môjho favorita. A čo vy? Dokázal vás natoľko zaujať že rozmýšľate o testovacej jazde?

 

Za zapožičanie VW EOS ďakujeme firme Autoprofit s.r.o., Galanta, autorizovanému dealerovi značiek  Škoda, VW a Seat.