Službu Uber azda netreba predstavovať. Celosvetový „konkurent“ taxi služby sa už udomácnil aj na Slovensku. V niektorých krajinách sa mu však snažia hádzať polená pod nohy. V iných, napríklad v USA, je služba natoľko silná, že môže testovať aj autonómne jazdy. Na projekte sa podieľa tiež americká pobočka automobilky Volvo.

Volvo Uberu ponúklo špeciálne upravené modely XC90, ktoré sú na autonómnu jazdu pripravené. Spoločný projekt začal už v lete, kedy podpísali zástupcovia oboch spoločností dohodu o vývoji autonómneho vozidla. Niektoré testy už prebehli v Pittsburghu.

Automobily budú po San Franciscu jazdiť samostatne, prítomný však vždy bude technik od Uber-u.

Najnovší projekt je Volvo XC90, do ktorého vložil Uber vlastný hardware a software. Jasnou odlišnosťou je pribudnutie riadiacej techniky na streche vozidla. Automobily budú po San Franciscu jazdiť samostatne, prítomný však bude technik od Uber-u, ktorý bude dohliadať na správnu funkčnosť systému.

Jasne identifikovateľné Volvo XC90 s hardwerom od Uber-u na streche.

Už na začiatku budúceho roka tiež začne projekt Drive Me, v ktorom bude zúčastnených až 100 autonómne pracujúcich vozidiel. Tie však budú jazdiť po švédskom Göteburgu. Dohoda s Uberom pomôže rýchlejšie zdokonaliť autonómne režimy a skôr ich presadiť do reálnej premávky.

Zaujímavosťou je, že Uber nedostane automobily grátis, ale ich od Volva kupuje. Postupne sa do projektu môžu pridať ďalšie nové modely z platformy SPA, ktorú používajú tiež najnovšie Volvá S90 a V90, prípadne pripravované Volvo S60.