Závod automobilky Kia v Žiline oslavuje významné jubileum. Z továrne vyšiel už miliónty kus modelu Cee’d, ktorý tu vyrábajú od r2006. Momentálna sa vo fabrike od augusta 2012 vyrába 2. generácia, ktorá čaká na modernizáciu. Typ Cee’d zohral od svojho uvedenia na európsky trh pred deviatimi rokmi významnú úlohu vo vzraste automobilky a pomohol jej k úspechom na starom kontinente. Miliónty exemplár Cee’du je najvýkonnejší model GT s päťdverovou karosériou a bielou metalízou Deluxe. O pohon sa stará preplňovaný benzínový štvorvalec 1.6 T-GDI s výkonom 152kW/201 k. Tento kus si objednal zákazník z Holandska.

Od roku 2006 sa v Žiline vyrobilo už milión Cee’dov. 

Cee’d je pre automobilku veľmi dôležitý, aktuálne tvorí 21% z celkových európskych predajov. Minulý rok registrovali 75 960 kusov, čo robí zo Cee’du druhý najpredávanejší model značky v Európe. V predajoch ho prekonalo SUV Sportage, ktoré sa robí tiež v Žiline. Najdôležitejší trh pre Cee’d je Rusko, kde sa od r2006 predalo 207 597 kusov. Za ním nasleduje britský trh s 102 858 ks a Nemecko 99 080 ks.

Prvá generácia Cee’du bola veľmi úspešná.

Typ Cee’d má na hneď niekoľko prvenstiev. Bol vyvinutý podľa špecifických požiadaviek európskych zákazníkov a zároveň prvým modelom značky vyvinutým, navrhnutým a vyrábaným špeciálne pre Európu. Najvýkonnejšia verzia GT je zase úplne prvým hot hatchom značky. Cee’d pomohol automobilke aj so vstupom do nových segmentov, nakoľko sa popri päťdverovom hatchbacku začala predávať aj verzia kombi a športovo ladený trojdverový hatchback s názvom Pro_Cee’d. Druhá generácia nadviazala na úspech prvej a od roku 2012 sa predalo 353 695 kusov.

Cee’d GT je úplne prvým hot hatchom kórejskej značky. 

zdroj : auto.cz