Dnes patria bezpečnostné skrutky na kolesách medzi najrozšírenejšie zabezpečovacie mechanizmy, ktoré si ľudia na autá kupujú. Žijú v pocite, že im nikto disky neukradne. Omyl, ak zlodej chce, tak ukradne všetko. Na trhu existuje viacero typov bezpečnostných skrutiek a k ním prislúchajúce adaptéry. Oplatí sa táto investícia? Vzhľadom na cenu si myslím, že áno.

Bezpečnostné matky alebo skrutky, majú svoj význam. Nie je to drahá položka a zlodejom trochu znepríjemnia krádež.

Pri používaní bezpečnostných skrutiek alebo matíc treba dodržať niektoré zásady, ktoré sú často ignorované:

  • Uchovajte si hlavicu k montáži na bezpečnom mieste, v prípade straty si spôsobíte zbytočné komplikácie.
  • Nikdy nedovoľte, aby Vám v servise uťahovali bezpečnostné sady pneumatickým kľúčom, vždy iba ručne.
  • Uťahovanie skrutiek/matíc je potrebné robiť momentovým kľúčom na predpísaný uťahovací moment stanovený výrobcom auta (šikovný majster to vie spraviť aj na tzv. ručný moment).
  • Uschovajte si balenie. Je na ňom kód hlavice, v prípade straty nástavca sa dá objednať náhradný kľúč.

Skrutky a matice sú vždy zabalené v balení od výrobcu. Súčasťou balenia sú zvyčajne 4 ks skrutiek alebo matíc podľa typu auta a nástavec.

Spôsob vo videu je nápomocný, avšak nie univerzálny.

Lenže človek je tvor nezodpovedný, zábudlivý a neraz sa stane, že tento adaptér niekde stratí alebo zapatroší. A keď to je v piatok podvečer alebo cez víkend, máme na svete problém. Ale nemusí to byť vôbec zložité. Existujú totiž nie menej známe finty, ako vybrať bezpečnostnú skrutku. Rovnaká metóda sa používa aj keď skrutku ľudovo povedané „strháte“. Ale pozor, niekedy to vyjsť nemusí. Ak je skrutka dotiahnutá na maximum, občas sa stane, že to ani týmto spôsobom nepovolíte.


V ideálnom prípade k tomu nič špeciálne nepotrebujete. Stačí o trochu menší 12 hranný orech z gola sady, kladivo a kľúč s dlhou pákou... Ako presne na to si pozrite vo videu.

 

POUŽÍVATE PRI ŤAHANÍ AUTA VÝSTRAŽNÉ SMEROVKY?

POUŽÍVATE PRI ŤAHANÍ AUTA VÝSTRAŽNÉ ...

Dôvod spracovania témy je jednoduchý. Stojí za tým rozsiahla diskusia pod článkom, kde som sa venoval ťahaniu/ vlečeniu ...

18. 05. 2017
AUTOVKELLY: 9 KROKOV AKO PREZUŤ AUTO SVOJPOMOCNE SPRÁVNE A BEZPEČNE

AUTOVKELLY: 9 KROKOV AKO PREZUŤ AUTO ...

Sezóna prezúvania začína. Mnohí si auto prezúvajú svojpomocne pred domom. Na tom nie je nič zlé, práve naopak. Ak ste ...

15. 03. 2017