Aston Martin a pretekársky tím F1 Red Bull Racing spojili sily, aby vytvorili hypercar, ktorý by dokázal konkurovať prototypom LMP1 alebo monopostom F1. Doteraz sme videli iba skice, z ktorých sa nedalo veľa vyčítať. No dnes už vieme, ako bude AM-RB 001 vyzerať. Dizajnom i myšlienkou samotného auta sa líši od všetkého, čo v súčasnosti jazdí na cestách.

Dielo Aston Martinu a Red Bullu, hypercar AM-RB 001, má byť najlepším na svete. Hovoria, že rekord Koenigseggu One:1 v Spa Francorchamps 2:32,14 prekonajú o 40 sekúnd!

Hypercar nesie podpis jedeného z najlepších dizajnérov Formuly 1, Adriana Neweyho a na aute to spoznáte hneď. Adrianovou špecialitou bola vždy aerodynamika a inak to nie je pri AM-RB 001. Hovorilo sa, že auto nebude mať krídla, na obrázkoch to vyzerá, že by to mohla byť aj pravda, ale nie je. Hypercar masívne využíva prúdenie vzduchu pod autom, vpredu s veľkým dvojitým krídlom. Nemôžeme tu prakticky hovoriť ani o tvarovanej podlahe, pretože AM-RB 001 podlahu v pravom zmysle slova ani nemá. Prítlak vytvára samotné telo karosérie v tvare obráteného krídla. Newey dal dozadu nenápadné dvojdielne krídlo, ktoré využíva energiu výfukových plynov.

AM-RB 001 je dielom legendárneho dizajnéra, Adriana Neweyho

AM-RB 001 bude poháňať atmosférický V12 a výkonom na úrovni 1000 k. Aston Martin spolu s Red Bullom chcú, aby bol pomer hmotnosti k výkonu čo najbližšie k 1:1. Na dosiahnutie hmotnosti 1000 kg museli siahnuť po technológii z F1. Na šasi ani na karosérii nie je jediný kus kovu, všetko vyrobili z karbónových kompozitov rovnakým procesom, aký využíva Red Bull pri stavbe monopostov F1.

Dvojsedadlový hypercar budú vyrábať v továrni Aston Martinu v Gaydone, presne tam, odkiaľ vychádzal aj Aston Martin One-77. AM-RB 001 sa dostane len do vybraných rúk, postavia 99 cestných áut a ďalších 25 v pretekárskej špecifikácií. S testovaním začnú na budúci rok a prví zákazníci by mali mať hypercar doma v roku 2018. Spoločné dielo Aston Martinu a Red Bullu bude poriadne rýchle, hovoria, že čas Koenigseggu One:1 v Spa Francorchamps 2:32,14 prekonajú o 40 sekúnd!

HYPERCAR AM-RB 001 BUDE MAŤ VRAJ 1000 K A V12

HYPERCAR AM-RB 001 BUDE MAŤ VRAJ 1000 K A ...

Aston Martin usporiadal track day na americkom okruhu Road Atlanta pre majiteľov Aston Martin Vulcan. Na tom by nebolo nič ...

14. 06. 2016
HYPERCAR ASTON MARTINU A RED BULLU SA VYROVNÁ AUTÁM F1 A WEC

HYPERCAR ASTON MARTINU A RED BULLU SA ...

Aston Martin a Red Bull sa dohodli na spolupráci. Netýka sa veľmi F1, hlavnou postavou je legendárny aerodynamik a ...

24. 03. 2016