BMW je majstrom v kombinovaní kategórií a karosárskych verzií. No skombinovať kupé-SUV, respektíve SAC (Sport Activity Coupe) s pick-upom? Na prvý pohľad sa to môže zdať prehnané, no ak sa nad tým zamyslíte, sem tam by sa to zišlo. Veď koľkokrát ste stretli auto jazdiace s otvoreným kufrom, pretože vodič prevážal predmet, ktorý sa dnu jednoducho nezmestil? Presne na tieto prípady mysleli študenti Clemsonskej univerzity v Južnej Karolíne.

Skombinovať kupé-SUV s pick-upom? Na prvý pohľad sa to môže zdať prehnané, no ak sa nad tým zamyslíte sem tam by sa to zišlo. Veď koľkokrát ste stretli auto jazdiace s otvoreným kufrom, pretože vodič prevážal predmet, ktorý sa dnu jednoducho nezmestil?

Auto teda nie je oficiálnym výtvorom BMW. Ak ste doteraz vraštili čelo nad tým, čo to zasa v Mníchove vymysleli, vedzte, že sa jedná o študentskú prácu. Automobilka, však projekt podporila. Hlavou inováciou je v tomto prípade zadné okno, ktoré sa zasúva pod strechu automobilu a ak je treba môže tam zostať aj za jazdy. Z batožinové priestoru sa tak stane korba pick-upu. Na dokreslenie celého konceptu študenti navrhli a vyrobili elektricky ovládané krídlové dvere batožinového priestoru. Na to, ako to celé funguje, sa môžete pozrieť vo videu nižšie. Zaujímavosťou je, že koncept nevznikol z aktuálnej novinky na trhu BMW X4, ale zo sesterského typu BMW X3. Tím študentov samozrejme zachytil na kameru aj prerod klasickej X3-ky na koncept so zvažujúcou sa strechou. V zrýchlenej forme ho môžete vidieť v druhom videu.  

 

Hoci je málo pravdepodobné, že by automobilka podobný typ v blízkej dobe zaradila do svojho portfólia, nie je to úplne nemožné. Súčasťou študentskej práce totiž bol aj plán maloobjemovej výroby s využitím súčasných kapacít a bez obmedzenia terajšej produkcie. Výsledné náklady by pritom vraj boli zaujímavo nízke. Mimochodom, nejedná sa o ojedinelý projekt tohto druhu. Len nedávno BMW predstavilo iný Pick-up postavený na báze MINI Paceman. Rovnako aj vtedy išlo o prácu študentov, hoci nie na univerzitnej úrovni.

Zdroj: carscoop, autoblog