Cesta bez dier? Možno čoskoro realita. Stavebný priemysel, rovnako ako iné priemyselné odvetvia, prechádza neustálym vývojom. Posledná novinka zo Švajčiarska vyzerá veľmi zaujímavo aj pre nás, vodičov. Nový materiál  má slúžiť na výstavbu cestných komunikácií. Svetové ekonomické fórum informovalo, že vedci pridali magnetické nanočastice do asfaltu, ktoré by mali zásadne predlžiť životnosť ciest. 

Vo Švajčiarsku vyvíjajú asfalt, ktorý sám opraví trhliny. Kľúčom je magnetické pole. 

Cieľom švajčiarskych vedcov je zbaviť cesty výtlkov. Výskumníci si teraz tento nápad nechali patentovať. Ako to funguje? Cestu s popraskaným alebo poškodeným asfaltovým povrchom nahriali a pridali do nej polotekutú látku s viskózou získanou z ropy a zároveň obsahujúcu magnetické nanočastice. Znie to celkom jednoducho. Ale má to háčik. Tieto cesty nie sú doživotné. Povrch z asfaltu a magnetických častíc treba každoročne ošetrovať. Vyzeralo by to asi tak, že po ceste by muselo prejsť nákladné auto s veľkou cievkou, ktorá by vytvárala magnetické pole. 

Existujúce cesty možno pokryť novou vrstvou takéhoto asfaltu, čím sa zároveň prikryjú a opravia staré výtlky. V porovnaní s dosiaľ používanými materiálmi by mala byť životnosť novej cesty dvojnásobná. „Použijete trochu magnetického poľa a to stačí, aby čierne spojivo bolo dostatočne tekuté a prúdilo vnútri mikrotrhlín,“ uvádza Etienne Jeoffry, ktorý sa na výskume podieľa v laboratóriách Spolkovej vysokej technickej škole (ETH) v Zürichu a vo Švajčiarskom inštitúte pre materiálne vedy (EMPA).


Na samoopraviteľnom asfalte pracuje aj iný vedec, Erik Schlangen. Ten sa zaoberá  materiálovým inžinierstvom na Technologickej univerzite v holandskom Delfte. Jeho projekt sa od toho švajčiarskeho miernie odlišuje. Samoopraviteľnosť asfaltu chce dosiahnuť pridaním drobných oceľových vláken.

 

Zdroj: Aktuality