Medzinárodná spoločnosť European New Car Assement Programme (Euro NCAP) posudzuje bezpečnosť vozového parku celého sveta už 20 rokov. Od roku 1997 poslala proti bariéram vyše 1800 áut v hodnote 160 mil. €. Výsledky pomohli zachrániť už takmer 80 000 životov. A to nielen pasažierov áut, ale aj chodcov a cyklistov. Prvými testami prechádzali iba najpredávanejšie rodinné vozidlá. Dnes 9 z 10 v Európe dostupných áut. 

Testy simulujú najčastejšie druhy nehôd. Čelný náraz dvoch vozidiel, bočný náraz do automobilu, alebo stĺpu a stret s chodcom. 

Euro NCAP prispieva k snahe výrobcov o zvýšenie pasívnej aj aktívnej bezpečnosti. Aj vďaka nej sú európske cesty jedny z najbezpečnejších na svete. Bezpečnosť áut v priebehu 20 rokov rástla obrovským tempom. Štandardom sa stalo množstvo bezpečnostných systémov, ako airbagy, či systém jazdnej stability. V súčasnosti sa pokrok mierne spomaľuje. Kvality áut sa vyrovnávajú a určiť najlepších je čím ďalej ťažšie. Aj preto v nasledujúcich rokoch Euro NCAP plánuje rozšíriť sledované parametre a sprísniť kritériá hodnotenia. Autá budú naháňať body vyspelosťou aktívnych bezpečnostných prvkov na palube. Očakáva sa, že ďalšie tisíce životov uchráni kvalitný systém autonómnej jazdy. 

Na videu môžete vidieť, ako veľmi sa bezpečnosť áut za 20 rokov pohla vpred. Pri čelnom náraze Roveru 100 v rýchlosti 64 km/h by jeho vodič skončil s ťažkými poraneniami. Nová Honda Jazz v rovnakej situácii chráni posádku na úplne inej úrovni. „Nech ste v Roveri 100 sedeli kdekoľvek, bolo to nebezpečné. Po náraze vo vyššej rýchlosti by vodič určite neodkráčal po vlastných nohách. V prípade Hondy Jazz by mal nanajvýš pár modrín,“ hovorí Matthew Avery, zástupca Euro NCAP.

Zdroj: EuroNCAP, autoevolution

AKO VZNIKLI A ČO HODNOTIA TESTY EURO NCAP?

AKO VZNIKLI A ČO HODNOTIA TESTY EURO NCAP?

Bezpečnosť a ochranu posádky dnes berieme ako jeden z hlavných atribútov pri výbere auta, no nebolo to tak vždy. Azda ...

25. 08. 2015
EURO NCAP MÁ NOVÉ TESTY NA OCHRANU CHODCOV

EURO NCAP MÁ NOVÉ TESTY NA OCHRANU CHODCOV

Organizácia Euro NCAP už 18 rokov mení svet automobilov. Výrobcovia totiž chcú predávať a zákazníci sa chcú voziť ...

13. 11. 2015
AUTOMATICKÉ BRZDENIE BUDE ČOSKORO ŠTANDARDOM

AUTOMATICKÉ BRZDENIE BUDE ČOSKORO ...

Rozvoj nových technológií je naozaj rýchly.  Len prednedávnom boli rôzne aktívne bezpečnostné systémy takmer ...

21. 03. 2016
NÁRAZ DO NÁVESU KAMIÓNA JE OVEĽA HORŠÍ AKO NÁRAZ DO STENY!

NÁRAZ DO NÁVESU KAMIÓNA JE OVEĽA HORŠÍ ...

Prišli ste niekedy k stojacej kolóne áut na diaľnici a ledva stihli reagovať? Je to situácia, ktorá sa stáva pomerne ...

18. 07. 2016