Už je to nejaký piatok, čo sme vám priniesli informáciu ohľadom čudného sedanu so znakom Lexus, čo sa preháňa po Nordschleife. Áno, bol to Lexus LS TMG 650 a ako sa zdá, nebol to len jednorázový hókus pokus, pretože práve v týchto dňoch automobilka zavesila na svoj blog ďalšie informácie. Tie okrem iného prinášajú trocha viac svetla do tejto záhady. Alastair Moffitt, marketing a PR manager pre Toyota Motorsport GmbH uviedol, že toto šialené LS má byť výkladnou skriňou pre technológie, ktoré dokážu preniesť z F1 a motoršportu do sériovo vyrábaného auta na bežné cesty. Toyota opustila seriál F1 v roku 2010, avšak jej knowhow z tejto oblasti je dodnes obrovské (využívajú ho napríklad v programe Le Mans alebo pri testovaní pneumatík Pirreli pre aktuálne monoposty F1). Takže padol nápad postaviť sériové auto, ktoré by tieto vedomosti dokázalo zúžitkovať. A tak sa zrodil projekt Lexus LS TMG 650. Čakali by ste niečo iné, niečo viac športovejšie? No asi aj ja, pretože veľká dvojtonová limuzína je to posledné, čo by ma v tejto súvislosti napadlo. Počkať, ale veď Lexus má predsa v ponuke aj úžasné LFA!

Technické údaje o koncepte Lexus LS TMG 650 sú známe, jeho výkon je napríklad 650k. Moffitt však odhaľuje aj dôvod, prečo nakoniec voľba padla práve na mamuta Lexus LS: "Mohli sme zobrať niečo malé ľahké, avšak to by bolo veľmi blízko tomu, čo sme pôvodne robili. Takže sme siahli po veľkom Lexuse aby sme dokázali, čo dokážeme spraviť s takýmto nadrozmerným autom".

 

To, na čo sa práve tu na týchto obrázkoch pozeráte, je tretia evolúcia tohto konceptu. Tá prvá bola skutočne iná, s výkonom 800k, avšak po zvážení všetkých problémov z reálneho sveta (spotreba, emisie, jazdné vlastnosti) výkon klesol na 650k a spolu s ním bolo upravených mnoho ďalších "extrémistických" dielov. Takže áno, dokonalé kríženie F1 a limuzíny sa nekoná, pretože to by v reálnom svete nefungovalo...

 

Lexus zatiaľ tvrdí, že toto auto nebude sériovo vyrábať, ale my vieme, že bez vánku sa ani lístok nepohne :)

 

Technické údaje Lexus LS TMG 650:

Motor: 5,0 V8 Lexus
Výkon: 478 kW (650k)
Krútiaci moment: 710 Nm
Max. otáčky motora: 9000 o/min
Top speed: 320 km/h
0-100 km/h: 4,2 s
Hmotnosť: 2020 kg
Dĺžka: 5120 mm