Mesiac pred začiatkom autosalónu Ženeva 2016 Škoda Auto dnes ráno uvoľnila do sveta tri oficiálne skice pripravovaného veľkého SUV Kodiaq. Na autosalóne sa koncept objaví pod menom Vision S, čím pokračuje v tradícii konceptov Vision. Nový typ v portfóliu značky bude súrodencom rovnako veľkého SUV od španielskeho Seatu s menom Aran, alebo Tecta. Ten bude mať na autosalóne v Ženeve 2016 premiéru už ako produkčný kus.

Rovnako ako Škoda, aj Seat vo svojom stánku na rovnakom autosalóne predstaví svetu svoje dizajnové riešenie v zásade identického SUV. Na rozdiel od Škody však Seat do Ženevy prinesie už produkčný kus. Ani Vision S však nebude mať k finálnemu vzhľadu ďaleko. Podobnosť medzi týmito autami nie je vôbec prekvapením. Budú to rovnakí súrodenci ako typy Rapid a Toledo. Sériová verzia Škody Kodiaq má naplánovanú premiéru na autosalón Paríž 2016 tento september.

Základné technické údaje Škody Vision S sú definované rozmermi d x š x v - 4,7 x 1,91 x 1,68 metra. Z toho je zrejmé, že Kodiaq bude väčším autom, než je VW Tiguan, na báze ktorého Škoda aj Seat stoja. Vlastne aj musí byť, lebo Kodiaq ponúkne za príplatok aj 7 miestnu verziu. Koncept Vision S bude mať vnútri v troch radoch po dve sedadlá. Tým chce viac zdôrazniť priestor a komfort cestujúcich.

Aj napriek nemalým rozmerom sa tím Joža Kabáňa snažil dať autu aspoň základné náznaky dynamiky. Takže línia strechy mierne klesá, má veľký spojler, 5-te dvere majú odtrhovú hranu a vykrojenie pre značku. Prvky, ktoré robia auto vizuálne menej mohutným. Dolu sú dve koncovky výfukov a náznak difuzéra.

Bokom dominujú veľké zliatinové disky a blatníky s offroad hranatými výrezmi a tradičná škodovácka línia Tornado. V sériovej podobe môžeme rátať s obutím od 16 do 19".

Škoda Vision S je presnou predpoveďou jesennej premiéry typu Kodiaq. Ten prinesie za príplatok aj 7-miest.

Najväčším dizajnérskym prekvapením auta sú delené predné svetlá. Tie sú navyše osadené LED svetlami a spolu s logom značky znova vzdávajú hold českému kryštálu. Podobne ako minuloročný koncept Superb Black Crystal. 

Šušká sa, že Slovák Jožo Kabáň sa do riešenia delených predných svetiel naozaj zamiloval a tak ho okrem Vision S bude chcieť pretlačiť nie len na Kodiaq, ale vraj dokonca aj na modernizovanú Octaviu III. Kodiaq totiž asi otvorí novú kapitolu vzhľadu nových škodoviek, minimálne čo sa prednej časti týka.