Národná diaľničná spoločnosť zaznamenala len počas prvého ostrého dňa prevádzky nového systému v pondelok 1. februára na našich diaľniciach tisícky "čiernych pasažierov". Tisíce vodičov na kúpu elektronickej diaľničnej známky "zabudlo", alebo nový systém ignorujú. Pokuty za používanie diaľnic bez známky sú pritom ozaj vysoké, až do 500 €.

Kontrolný systém NDS neustále monitoruje cesty a vie rozoznať splnenie povinnosti úhrady. 1. februára, kedy s kontrolou začali (do 31.1. platili ešte minuoročné známky) zaznamenal bez novej elektronickej diaľničnej známky na diaľniciach slovenska až 6 095 vozidiel. 114 kamier rozmiestnených v rámci spoplatnenej infraštruktúry odhalilo aj 657 áut, ktoré si zakúpili krátkodobú 10-dňovú elektronickú diaľničnú známku, no jazdia po vypršaní jej platnosti.

Ak urobíte preklep, máte problém a niekto radosť!

 

Systém môže vykázať bez známky aj vodičov, ktorí sa pomýlili pri zadávaní evidenčného čísla vozidla (EČV). Podľa diaľničiarov o tom svedčí aj konkrétny príklad z praxe. Motorista pri kúpe ročnej známky zadal nedopatrením inú EČV. Malý preklep v jednom čísle – namiesto trojčíslia 223 zadal do systému trojčíslie 233, spôsobil, že zakúpil ročnú eDZ inej motoristke. Tá potom pri kúpe známky dostala informáciu, že jej vozidlo už bolo zaregistrované. A pokiaľ si vodič svoju chybu nevšimol, po diaľnici jazdí bez oprávnenia a riskuje pokutu.

Ak na spoplatnenom úseku kamera zachytí vozidlo bez platnej e-známky, Národná diaľničná spoločnosť zašle majiteľovi vozidla pokutu na základe objektívnej zodpovednosti. Výška sankcie pritom môže v správnom konaní dosiahnuť 100 až 500 eur. V blokovom konaní sa rozpätie pohybuje od 50 do 200 eur.

 

"Jazdu bez elektronickej známky rozhodne neodporúčame. Každý, kto takto jazdí po diaľnici, riskuje, že si o nejaký čas nájde v schránke obálku s pokutou," povedal pre HNonline hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

 

Ceny známok sa oproti tým papierovým nezmenili. Vodiči naďalej za ročnú e-známku s platnosťou 13 mesiacov zaplatia 50 eur, za 30-dňovú verziu 14 a najlacnejšia 10-dňová známka je za 10 €.