Ako všetci vieme, príchod pandémie doslova vypol motoršport po celom svete. Viaceré motoršportové série sa tak namiesto pôvodných dátumov začínali až v auguste alebo v septembri. Výnimkou nie je ani WTCR, ktoré odštartovalo sezónu až 12. - 13. septembra 2020 na belgickom okruhu Zolder. 

Prvé preteky ovládol Néstor Girolami s Hondou Civic Type R TCR. Druhý skončil Thed Björk s Lynk & Co 03 TCR a stupne víťazov doplnil Attila Tassi na Honde Civic Type R TCR. Súčasťou pretekárskeho víkendu boli aj druhé preteky, v ktorých sa z víťazstva radoval Yann Ehrlacher na Lynk & Co 03 TCR. Na pódiu mu robil spoločnosť jeho strýko, tímový kolega a zároveň štvornásobný Majster sveta Yvan Muller, ktorý je aj najväčšou hviezdou celého šampionátu. Čínska automobilka Lynk & Co v druhých pretekoch obsadila kompletné pódium, keďže na tretej priečke skončil Santiago Urrutio. 

Tento víkend pokračuje šampionát na legendárnom Nürburgringu, no a na Slovakiaring zavíta WTCR už 10. - 11. októbra 2020. Race of Slovakia ponúkne počas víkendu až trojicu pretekov, ktoré doplnia seriály Inter Cars MX-5 Cup a FIA Swift Cup Europe. Program WTCR sa začne dvoma sobotňajšími voľnými tréningami, po ktorých nasleduje trojdielna kvalifikácia (Q1, Q2, Q3), ktorá je po novom aj bodovaná. 

Kvalifikácie sú mierne komplikované 

Prvá kvalifikácia (Q1) trvá 20 minút a najrýchlejší piati získavajú body do celkového hodnotenia šampionátu (5-4-3-2-1). Najrýchlejší jazdec z Q1 získava prvé miesto na štarte pre prvé preteky (Race 1). Do Q2, ktorá trvá len 10 minút a neboduje sa, následne postupuje len top 12 jazdcov. Do Q3 sa dostane len top 5 jazdcov z Q2, pričom v poslednej kvalifikácii vyjdú jazdci na trať po jednom a k dispozícii majú jediné merané kolo. Najrýchlejší pretekár v Q3 získava pole position do tretích pretekov (Race 3) a účastníci tejto kvalifikácie zároveň získavajú ďalšie body (5-4-3-2-1). 

Do pretekov odštartujú jazdci nasledovne:
Race 1: do prvých pretekov odštartujú jazdci v konečnom poradí kvalifikácie Q1.
Race 2: pozície 1 až 10 celkového poradia kvalifikácie sa obrátia.
Race 3: Top 5 pozícií z kvalifikácie Q3, za nimi 6.-12. miesto podľa výsledkov Q2 a zvyšok poľa podľa výsledkov Q1. 

Race 1 a 2 sú vypísané na 9 kôl, pričom Race 3 bude mať o dve kolá viac (11 kôl). Opäť môžeme očakávať množstvo akcie v štýle "nárazník na nárazník", pričom nebudú chýbať zvučné mená ako Yvan Muller, Gabriele Tarquini, Tiago Monteiro, Tom Coronel, či aktuálny Majster sveta Norbert Michelisz.

Podujatie však neobídu opatrenia ohľadom koronavírusu. Otvorené budú iba vybrané tribúny s obmedzeným počtom divákov (preto sa môže stať, že na mieste už lístky nekúpite a využite radšej predpredaj na www.slovakiaring.sk) a za prísnych hygienických opatrení. Zároveň bude pre verejnosť a médiá zatvorený paddock. 

Ak sa však na Slovakiaring nedostanete, nesmúťte. Obidva dni víkendu budú vysielať naživo televízne stanice EUROSPORT a SPORT1, pričom sa pridá aj naša slovenská RTVS s priamym prenosom na webe a následne krátkym večerným zostrihom v nedeľu na Dvojke RTVS.

Zdroj, foto: tlačová správa