Kart1Arena - narodne motokarove centrum

Kart1Aréna sa stala pevnou súčasťou kalendára prestížnej rakúskej série AIM.

Skutočnosťou sa stal fakt, že po dvoch rokoch aktívnej práce z domácimi jazdcami v Kart1Aréne nadišiel čas na ďalší jazdecký vývoj. V domácich sériach sú viac menej „karty rozdané“, no práve rakúske majstrovstvá ponúkajú slovenským jazdcom priestor pre konfrontáciu s tými najlepšími. Okrem ostatných silných jazdcov prišli do Bratislavy aj obaja majstri sveta z roku 2005 a 2006, Werner Trügler aj Alex Gumpenberger. Nadpozemské výkony prišiel na Slovensko ukázať John Neuhauser, momentálne zrejme najlepší jazdec na svete. Tento výnimočný talent, ostatným doslova „naložil“ cez pol sekundy, čo je v halovom kartingu perverzne deklasujúce.

Mike Krasnansky v akcii

Mike Krasňanský v akcii. Jeho rady pomáhajú dosahovať skvelé výsledky.

Milan Noe Molnár, Braňo Bizub, Adam Junior Hedera, Ali Gharakhani, Viktor Macko a majster Slovenska Tomáš Bizub sú jazdci, s ktorými hosťujúca Kart1Aréna do majstrovstiev nastúpila. Viac prianím ako cieľom bolo a aj naďalej ostáva, byť rakúskym tímom dôstojným súperom. Po tretích pretekoch môžeme skonštatovať, že túžba dostáva podobu. V Györi bolo aj napriek jazdeckému sebavedomiu a solídnym časom v tréningu cítiť nervozitu. V pretekoch sme sa museli individuálne popasovať z povrchom trate, ktorý je diametrálne odlišný od domovskej Kart1Arény. Na konci 9 hodinových pretekov skončil tím Kart1Aréna na 6. mieste z 18-tich tímov. Chalani v dobrej nálade, no s pokorou uznávajú, že tu už chýbajú skúsenosti a rutina rakúšanov. Koniec koncov, napĺňa sa význam a podstata našeho snaženia v tejto sérii, “učiť sa”!

Otec a syn, Tomáš a Dušan Bizubovci.

Otec a syn, Tomáš a Dušan Bizubovci.

Do druhých pretekov, ktoré sa tiež konali v Kart1Aréne v decembri sa na štart postavilo znova 18 tímov. Skromnosť a pokora ostali v Maďarsku. Od domáceho prostredia sme očákavali podstatne väčšie šance na úspech. V oboch tréningových jazdách sa chalani orientovali podľa najrýchlejších jazdcov a všetko naznačovalo, že nás čakajú dobré preteky. Rakúske tímy však ukázali svoje kvality a tak prvé tri miesta si rozdelili tímy, ktoré boli silné už v Maďarsku. Už 5 hodín pred koncom si Kart1Aréna upevnila 4. miesto, na ktorom po 12 hodinách aj skončila.

Viktor Macko (vľavo) tiež patrí do rodiny Bizubovcov

Viktor Macko (vľavo) tiež patrí do rodiny Bizubovcov. Nie len výknomi na trati, je ich bratranec.

V tretích pretekoch hneď po Novom roku v Kart1Aréne v opačnom smere jazdy, skončili naši jazdci opäť na 4. mieste. Po tomto si všetci jasnejšie uvedomujeme, že aj nasledujúce preteky v iných halách budú v našom prípade v boji o 4…5…6 miesto. Jazdenie motokár na tejto úrovni si vyžaduje absolútnu fyzickú zdatnosť, no úspech športovca začína mentálnou úrovňou v hlave. Prišiel moment, kedy je pre nás dôležité, až nutné jasne definovať úspech a neúspech. Uvedomiť si a priznať na čo momentálne máme a kde je naše reálne miesto, orientačný bod. Je utópiou myslieť na prvé tri miesta. Vpredu sú jazdci, ktorí na sebe roky pracujú a ich úspech je dôsledkom individuálneho snaženia. Prvý tím je vďaka skúsenému hviezdnemu obsadeniu prakticky neporaziteľný. Druhé a tretie miesto si rozdelujú juniorsky jazdci, budúci dominátori, teda jazdci, ktorí sú výsledkom dlhoročnej práce z mladými ľudmi v rakúskom indoorkartingu. Jazdci Kart1Arény majú za sebou len dva roky, takže 4. miesto z 18tich tímov je na nováčika fantastické umiestnenie. Ukazuje sa, že boj o 4., 5. a 6. miesto bude tvrdší a tesnejší ako boj o podium. Skúsené tímy Underdogs a CTD Linz budú naši protibojovníci aj v ďalších stretnutiach, našim cieľom bude udržať ich na uzde.

Ali Gharakhani

Ali dokáže na trati neuveriteľné veci, napríklad zajazdiť najrýchlejšie kolo pretekov.

Profilovanie Slovákov v Rakúskej top lige AIM neostáva bez povšimnutia. Ali Gharakhani mal v maďarskom Györe svoje problemy, no v Kart1 Aréne patril už do spoločnosti najrýchlejších, okrem toho to zajazdil najrýchlejšie kolo celej 12 hodinovky a to má medzi ješitnými TOP jazdcami veľký význam. Samozrejme, že rakúšania už ponúkali angažmá do svojich tímov, ale Ali má na overale veľkým vyšité Kart1Aréna a je náš. Extrémne dobrú formu prezentuje Tomáš Bizub, ktorý dokazuje, že titul majster Slovenska je v tých najsprávnejšich rukách. Tomáš sa svojim typickým spôsobom postupne profiluje medzi najlepších jazdcov v ťažšej kategórií, takže niektorým rakúskym “kohútom” už dobre leží v krku.

Význam účasti slovenského tímu Kart1Aréna na rakúskych majstrovstvách sa naplňa v celej svojej podstate. Jazdci už potrebovali ďaší relevantný priestor a podmienky pre vývoj, kde sa môžu učiť od lepších a najlepších. Za relatívne krátku dobu existencie Národného Motokárového centra spravili slovenský jazdci halových motokár obrovský pokrok. Medzi rakúšanmi treba zbierať skúsenosti, rutinu a odpozerať ako narábaju s materiou, zvyknúť si na vysoké tempo a prisvojiť si ich zodpovedný prístup. V Kart1Aréne je viacero talentovaných jazdcov, ktorý na to definitívne majú.

autor: Michal MIKE Krasňanský