Majstrovstvá sveta v motokárach majú za sebou kvalifikačné preteky

Marcel Liedl v motokáre s výkonom 14 k

5. kvalifikačné preteky

Po neúspešnom štvrtku sa chystal Marcel Liedl získať čo najviac bodov. Hoci ho v posledné dva dni čakali veľmi ťažké preteky plné mien zo svetovej špičky, nemienil sa vzdať. Kvalifikácia 5. pretekov mu síce nevyšla podľa predstáv a na štarte stál až na 15. mieste, ale v pretekoch si to vynahradil. Marcel každé kolo zrýchľoval. Kým jeho súperi išli do boxov skôr, on zostal na trati a jazdil rýchle kolá. Boxy navštívil až na samom konci pretekov, čo ho posunulo až na 10. miesto, za ktoré získal slušnú porciu bodov.

Majstrovstvá sveta v motokárach majú za sebou kvalifikačné preteky

Marcel pred súpermi

Musíme vyzdvihnúť aj 5. kvalifikačné preteky ďalšieho Slováka. Jánovi Strešňákovi sa podarilo kvalifikovať na výbornom 5. mieste. Mal pred sebou veľkú šancu, ktorú hodlal využiť. Podobne ako Marcel zvolil neskoré boxy. Jazdil rýchle kolá a chcel si urobiť čo najväčší náskok predtým, ako zastaví v boxoch. To sa mu aj podarilo a po pitstope sa vrátil na vynikajúce 3. miesto, ktoré udržal až do prejazdu pod šachovnicovou vlajkou. Je to veľký úspech, ku ktorému Jánovi Strešňákovi gratulujeme.

Majstrovstvá sveta v motokárach majú za sebou kvalifikačné preteky

Ján Strešňák mal vynikajúce 5. preteky

6. kvalifikačné preteky

Do 6. kvalifikačných pretekov nastúpili všetci Slováci v jednej skupine. Marcel Liedl, Ján Strešňák a Andrej Haluška mali jasný cieľ, prebojovať sa čo najvyššie a neohroziť svoje pozície neuváženými predbiehacími manévrami. Kvalifikáciu najlepšie zvládol Ján Strešňák, ktorý štartoval zo 4. miesta, Marcel Liedl bol niekoľko pozícií nižšie na 8. priečke.

V prvom kole po štarte sa Strešňák prepadol na 5. pozíciu. Zbytočne neriskoval a miesto si snažil udržať. Marcel prenasledoval súperov a čakal na ich chybu. Mnoho jazdcov zvolilo zastávku v boxoch v prvej polovici pretekov. Slováci však nie, Ján Strešňák a Marcel Liedl sa prepracovali na 3. a 4. miesto, kde strávili veľkú časť pretekov. Jazdili porovnateľné kolá s lídrom pretekov, a tak sa nenápadne tlačili dopredu. Boxy naplánovali na posledný možný moment. Stratégia vyšla, Ján Strešňák dokončil preteky na výbornom 5. mieste a Marcel Liedl na vynikajúcom 6. mieste.

Majstrovstvá sveta v motokárach majú za sebou kvalifikačné preteky

Marcel Liedl spolu s Jánom Strešňákom

7. kvalifikačné preteky

Kvalifikačné preteky číslo 7 boli pre Marcela Liedla skúškou schopností. V jeho skupine štartovalo 10 jazdcov z top 30 jazdcov Majstrovstiev sveta v motokárach. Situáciu videl reálne a očakával umiestnenie až za tými jazdcami. Do pretekov dal všetky sily a hoci konkurencia bola najsilnejšia, akú na Kart World Championship zažil, nemienil sa vzdať.

Po štarte zo stredu poľa začal hneď bojovať. Už v prvom kole vo vracáku pred nájazdom na poschodie predbehol jedného zo súperov. V ďalšom kole na tom istom mieste využil nezvládnutý predbiehací manéver jedného zo súperov a prepracoval sa hneď o dve miesta vyššie! Pokračoval v tom, čo mu doteraz vychádzalo, do boxov išiel až na konci pretekov. Marcel nakoniec vybojoval v tejto veľmi silnej skupine dobré 10. miesto a pripísal si slušnú porciu bodov.

Majstrovstvá sveta v motokárach majú za sebou kvalifikačné preteky

Prejazd cieľom

8. kvalifikačné preteky

V posledných kvalifikačných pretekoch štartoval Marcel Liedl z 10. miesta, ktoré dávalo nádej na dobrý výsledok. Po štarte pretekári vytvorili vláčik, Marcel vedel že tu stráca čas. Nasledoval stratégiu skúseného rakúskeho pretekára Romana Schneidera a spolu s ním zamieril do boxov v prvej štvrtine pretekov. Obaja dúfali, že pred sebou budú mať voľnú trať a rýchlou jazdou získajú niekoľko pozícií. Ale nevyšlo to, dostali sa za pomalšieho pretekára, ktorý brzdil celé pole. Postupne sa za ním vytvoril vláčik, v ktorom ostal Marcel Liedl spolu s ďalšími 8 pretekármi. Po tvrdom boji prišiel o jedno miesto a v konečných výsledkoch figuroval na 12. mieste.

Marcel Liedl sa na Majstrovstvách sveta v motokárach nestratil, patril k tej lepšej polovici štartového poľa a po 8 kvalifikačných pretekoch obsadil 85. miesto z takmer 180 jazdcov, od semifinále, teda prvých 64 ho delilo len 20 bodov, čo sú jedny preteky s výsledkom v prvej desiatke. Marcel Liedl ďakuje partnerom, ktorí mu umožnili štartovať na Kart World Championship v Madride: DQS, SOOP, Presskam, Todos, Alcohol Killer, TopSpeed.sk, Max60, Detail Art.