“Som si istý, že po úspechoch, ktoré som dosiahol v European F3 Open, nastal správny čas na spoluprácu s Graemom Glewom a Johnom Byfieldom z Accelerate Driver Development. Majú veľa skúseností vo svete motoršportu a v F1,“ povedal talentovaný jazdec, ktorý začal v minikárach v roku 2003 a v 2010 začal jazdiť vo Formule Renault.
 

“Verím, že s pomocou Graema, Johna a Accelerate Driver Development Ltd (ADD), ktorí si ma vybrali do programu vývoja, dokážem dosiahnuť najvyššiu úroveň formulového jazdenia. Musíme ešte tvrdo pracovať, ale dúfam, že sa nám podarí zrealizovať už prvý spoločný krok, a to je vstup do AutoGP World Series už v roku 2014. Veľmi sa na to teším.“


Graeme Glew, riaditeľ Accelerate Driver Development Ltd (ADD) je presvedčený, že Gonda má na to, aby sa posunul až do najvyššej triedy motoršportu. “Keď som Richarda sledoval vlani v European F3 Open, vždy ma upútal svojou rýchlosťou a chladnou hlavou,“ hovorí Glew. „Aj keď musel štartovať zozadu v jedných pretekoch v Spa-Francorchamps v Belgicku, spôsob ako sa prepracoval dopredu bol impozantný. A to je jasný znak toho, že má povahu víťaza.“

Richard Riso Gonda pretekar

Podstatne väčší problém pre prípadný Rišov vstup do F1 nebudú výkony a schopnosti na trati, ale sila sponzorov jazdca. Nebude vôbec jednoduché zohnať horibilné sumy doma. No zároveň nik netvrdí, že partneri nemôžu byť zahraniční... Len je to menej pravdepodobné a zložitejšie. Každopádne Rišovi držím palce!

“Je jasné, že ak Richard dostane šancu, dokáže sa dostať až na vrchol motoršportu. A tiež fakt, že je v podstate jediným formulovým jazdcom zo Slovenska, mu na to dáva unikátnu možnosť,“ dodal Glew.
 

Spoločnosť ADD založili v roku 2010 Glew a Byfield, ktorí majú vyše 50-ročné skúsenosti z rôznych úrovní motoršportu od základov až po F1. Organizácia, ktorú vedie Glew, sa zameriava na manažment jazdcov a akvizície sponzorov. Popri Gondovi patrí pod ich krídla aj člen Akadémie Ferrari F1 Nicolas Costa a tiež Robert La Rocca, Liam Venter a Lucas Biagioni. ADD nedávno ohlásila na Autosport International Show v Birminghame, že štartuje nový program Driver Development Initiative pod názvom Accelerate Driver Development Junior Academy, do ktorého si vybrali motokárových jazdcov ako Sam Pooley, Cameron Roberts, Kyle Hornby a Brett Ward.
 

Osobne si myslím, že podstatne väčší problém pre prípadný Rišov vstup do F1 nebudú výkony a schopnosti na trati, ale sila sponzorov jazdca. Svet špičkového profesionálneho motoršportu sa za ostatné desaťročie zásadne otočil. Kedysi tímy o jazdcov bojovali a predbiehali sa v lepšej ponuke pre pilota. Dnes je to tak len v prípade niekoľkých tímov na vrchole. Tie ostatné čakajú na jazdca s najtučnejšími vreckami plnými sponzorských peňazí. V tomto kontexte pre Riša vôbec nebude jednoduché zohnať horibilné sumy doma. No zároveň nik netvrdí, že partneri nemôžu byť zahraniční... Len je to asi o dosť menej pravdepodobné.

Richard Riso Gonda pretekar

osobná stránka jazdca: www.richardgonda.sk/sk

autor foto: Speedy - www.fotospeedy.it