Po napínavej Rally Bohemia, ktorá otvorila tohtoročný rally šampionát v Česku, sa tento víkend konalo druhé kolo českého majstráku (MČR). Na štartovej súpiske bolo zapísaných až 107 posádok, čo dokonca prekonalo číslo z Bohemky (96). Český šampionát je nielen kvalitnejší ako ten náš slovenský, no dovolím si tvrdiť, že patrí aj k najkvalitnejším v Európe. Na štart sa tak postavilo až 20 áut kategórie R5 a dve WRC, pričom nechýbali zvučné mená českej scény ako Václav Pech, Jan Černý, Filip Mareš či najväčšia hviezda českého motoršportu, Jan Kopecký. Na posádky celkovo čakali dva súťažné dni s celkovým počtom 16 rýchlostných skúšok a viac ako 140 ostrých kilometrov. V prvom rade sa očakával súboj Kopeckého s Pechom, ktorí o víťazstvo bojovali aj na Rally Bohemia.

Václav Pech vo Forde Focus WRC

1. etapa

Prvá etapa bola na programe v sobotu a skladala sa z 8 rýchlostných skúšok. Po prvej RZ-te sa dostal do čela Václav Pech so svojim Fordom Focus WRC, s ktorým si očividne veľmi sadol a po nie úplne presvedčivých predchádzajúcich sezónach s Fiestou R5, tak opäť atakuje najvyššie priečky. Na krk mu od začiatku dýchal Jan Kopecký so svojou továrenskou Škodou Fabia R5 Rally2 Evo a na treťom mieste sa po prvej rychlostke usadil Jan Černý s VW Polo GTI R5. Nasledoval Miroslav Jakeš, Filip Mareš a Petr Semerád (všetci na Fabii R5). Najlepšie umiesteným slovenským zástupcom bol Jaroslav Melichárek s Fordom Fiesta WRC na 8. mieste, no s takým náčiním by mal rozhodne mieriť na poprednejšie priečky.

Prvá sekcia rýchlostiek priniesla podľa očakávaní napínavý súboj medzi Pechom a Kopeckým. Na RZ3 – Bystrička dokonca zajazdili na desatinu rovnaký čas a tak bolo o zábavu postarané. Ďalší súboj sa črtal medzi Černým, Marešom a Jakešom, ktorých taktiež delilo len pár sekúnd. Mladý Petr Semerád, na tretej erzete z tohto súboja kvôli defektu vypadol a na spomínanú trojicu už strácal cez 20 sekúnd.

Druhá „runda“ skúšok prvej etapy mala obdobné pokračovanie. Pech s Kopeckým si striedali najrýchlejšie časy v jednotlivých erzetách, pričom treba vyzdvihnúť druhý prejazd rýchlostnou skúškou Bystrička, kde spomenutú dvojicu tentoraz delila len jedna desatina v prospech Kopeckého. Túto skúšku tak v obidvoch prejazdoch išli prakticky narovnako a podľa slov oboch pilotov išli úplnu hranu. Na konci dňa bol vo vedení Václav Pech, no Kopecký naňho strácal len 4,3 sekundy. Na 3. mieste figuroval Filip Mareš so stratou 37,5 s na prvého. Štvrté miesto zatiaľ patrilo Janovi Černému, ktorý so stratou len 0,8 s na Mareša stále pomýšľal na pódium a piaty bol Jakeš s minútovou stratou na lídra. Podľa slov Jakeša do druhej sekcie nezvolil správne pneumatiky čo ho stálo množstvo času. Napriek tomu mohol mať dôvod na radosť, nakoľko sa stal víťazom Rallysprintu. Posádky pred ním sa totiž do tejto série nezapísali. Jakeša ale primárne zaujímal veľký majstrák a víťazstvo v Rallysprinte bral len ako bonus. Druhé miesto v tejto sérii obsadil Petr Semerád a z tretieho miesta sa tešil nemecký gróf Albert von Thurn und Taxis na Fabii R5 Rally2 Evo.

2.etapa

V druhej etape čakalo na posádky opäť 8 rýchlostných skúšok. Erzety boli neskutočne rýchle, čo viackrát prízvukovali aj samotní piloti. Pech sa očividne vyspal do lepšieho rána a v nedeľu mal navrch. Postupne pridával sekundu po sekunde a na konci prvej sekcie druhej etapy navýšil náskok na 9,7 sekundy. O tretie miesto stále zvádzali súboj Mareš s Černým, pričom po 12 RZ-tách ich delilo len 2,5 s. Poradie na nižších priečkach sa viac menej stabilizovalo a na 5. mieste figuroval Jakeš, šiesty bol Semerád, siedme miesto patrilo Nemcovi von Thurn und Taxis a ôsmy bol Bisaha so svojím Hyundaiom i20 R5. Slovenský pretekár Melichárek sa zúčastnil len Rallysprintovej série a do nedele už nenastúpil.

Galéria: 6 obrázkov

Napriek tomu, že Kopecký tlačil ako sa dalo, na Pecha so silnejším, no zato starším WRC to nestačilo. Rozdiel v cieli bol 5,3 sekundy, a tak sa Václav Pech mohol tešiť z druhého víťazstva v tejto sezóne. Zdá sa, že po niekoľkoročnej dominancii má Kopecký reálneho súpera v boji o titul. Stupne víťazov nakoniec vybojoval Filip Mareš s náskokom 5,9 s pred Janom Černým, ktorý si rozhodne brúsil zuby na pódium. Piaty skončil Miroslav Jakeš sklamaný hlavne zo svojho výberu pneumatík v sobotu, ktorý ho stál možnosť bojovať o pódium. Po skvelom výkone si body za 6. priečku odnáša mladý Petr Semerád, ktorý nazbieral mnoho skúseností a po smolnom konci na Bohemke, kedy 2 erzety pred koncom havaroval, si pripísal skvelý výsledok.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Keďže najslávnejšia česká rally, Barum Czech Rally Zlín, bola tento krok pre koronavírus zrušená, ďalším podnikom MČR bude Rally Pačejov (27-28.9. 2020). Boj o titul tak bude ešte zaujímavý a pravdepodobne sa oň pobije dvojica Kopecký-Pech.

Okrem MČR je na budúci víkend naplánované Rally Liepaja, ktoré sa pôjde v rámci Majstrovstiev Európy ERC a 18.9. by mali pokračovať Majstrovstvá Slovenska na Rally Tatry Poprad.