Najväčšie prekročenie rýchlosti zaznamenali hliadky na bratislavskom obchvate. Na úseku s MPR 90 km/h išiel vodič až 160 km/h.

Niekto v policajnom zbore si to uvedomil a preto už minulý rok spustili dopraváci akciu, v rámci ktorej mohli občania nahlásiť nebezpečné úseky, kde odporúčali meranie maximálnej povolenej rýchlosti (MPR). Ide o medzinárodnú akciu prezývanú „Rýchlostný maratón“. Rovnakú akciu spustil policajný zbor už minulý rok. Tento rok Slováci poslali 591 podnetov a polícia si vybrala 511 úsekov, na niektorých nebolo z dôvodu bezpečnosti  možné vykonávať meranie MPR. Do akcie nasadil zbor 221 hliadok počas dňa a 122 hliadok v noci. „Napriek tomu, že médiá tomu venovali veľkú pozornosť, bolo zistených vyše 2000 porušení, čo sa týka prekročenia rýchlosti. Mrzí ma prekračovanie maximálnej dovolenej rýchlosti v obci,“ uviedol viceprezident PZ Ľubomír Ábel ohľadom akcie, ktorá sa konala od štvrtka 21.4 do piatka 22.4.


Najväčšie prekročenie rýchlosti zaznamenali hliadky na bratislavskom obchvate. Na úseku s MPR 90 km/h išiel vodič až 160 km/h. Ďalšie vysoké prekročenie rýchlosti bolo v obci Závadka v Košickom kraji, kde šiel občan Ukrajiny v obci rýchlosťou 108 km/h. Niektorí vodiči sú zjavne nepoučiteľní, keď ich namerali aj dvakrát v priebehu jedného dňa. „Je im povedané, že je celodenná akcia, nepomáha to, napriek tomu ešte ďalej prekračujú rýchlosť,“ povedal riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru Ján Ignaták. Najmenej disciplinovaní vodiči (alebo najviac aktívni policajti?) boli v Žilinskom kraji, keď zaznamenali až 341 priestupkov. Najmenej vinníkov (204) bolo v Nitrianskom kraji.


Neprispôsobenie rýchlosti patrí podľa PZ k druhej najčastejšej príčine dopravných nehôd. Na prvom mieste je nepozornosť za volantom. Aj preto by malo ministerstvo vnútra namiesto policajnej represie zamerať viac snahu na prevenciu a aktívne vzdelávanie vodičov. Ale keď vyslať hliadky do terénu je jednoduchšie...


Zdroj: tlačová správa