Ford GT

Ford GT bol krásnym prekvapením autosalónu v Detroite

Špecifikácia Fordu GT

Sú preč dni, keď Ford dominoval v Le Mans so 7,0 litrovým V8. Nová éra v podaní Fordu sa volá EcoBoost. Ford GT poháňa 3,5 litrový biturbo V6, ktorý na zadné kolesá posiela viac ako 600 koní. Motor to však nie hocijaký. Odvodili ho od pretekárskeho motora, s ktorým Ford Daytona Prototype minulý rok vyhral 12-hodinovku v Sebringu. Automobilka sa snaží držať detaily v tajnosti, no vieme, že použili systém duálneho vstrekovania paliva do sania a špeciálne rozvody s nízkym trením. K EcoBoostu montujú 7-stupňovú dvojspojkovú prevodovku. Je to radikálne, no Ford GT si už s klasickým Háčkom nekúpite.

Ford GT

Toto sú výfuky 3,5 litrového biturbo V6

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov
Ford hovorí, že nové GT bude mať jeden z najlepších pomerov výkonu k hmotnosti pre produkčné autá.

Ďalším veľkým krokom vpred je nepochybne ultraľahké šasi. Ford vsadil na karbónový monokok s pomocnými hliníkovými rámami vpredu i vzadu. Aj panely karosérie vyrobili z karbónu. Ford hovorí: „nové GT bude mať jeden z najlepších pomerov výkonu k hmotnosti pre produkčné auto.“ Americký supercar sa môže pochváliť tým, že ho navrhli pre motoršport. Svedčí o tom použitie systému push-rod, alebo aktívnej aerodynamiky, ktorá pomáha pri brzdení a zvyšuje prítlak.

Ford GT

Ford mieri proti Ferrari, McLarenu, Lamborghini, alebo Porsche

Ford GT a konkurenti

Nenechajte sa oblafnúť manažérmi Fordu. Supercar s motorom v strede a vysokým výkonom bude dobrá zbraň proti súperom ako McLaren 650S, Lamborghini Huracán, prichádzajúcemu Porsche 911 GT3 RS,  alebo oturbenému Ferrari M458-T. V USA sa bude snažiť  uchmatnúť zákazníkov Chevroletu Corvette Z06.

Ford GT

Ford GT bude lacnejší ako Ferrari 458 Speciale

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Cena Fordu GT

Keď v roku 2005 prišiel na trh Ford GT, stál takmer 150 000 dolárov, to bolo približne o 10% menej ako jeho hlavný konkurent Ferrari 430. Môžeme očakávať, že Ford uplatní rovnakú stratégiu aj s novým supercarom. Cenou síce prekročia 200 000 dolárov, no Ford GT bude lacnejší ako Ferrari 458 Speciale.

Ford GT

Ford GT je auto z obálky hry Forza Motorsport 6

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Dátum uvedenia na trh

Ford zatiaľ neoznámil, kedy uvidíme nové GT v showroomoch. Zdroje s prostredia hry Forza Motorsport 6 hovoria, že supercar príde v rovnakom čase, ako vydanie hry, teda niekedy koncom roka 2015. Hlavným ťahákom Forzy Motorsport 6 má byť práve Ford GT, ktorý sa dostal aj na obal hry.

Ford GT

Ford GT chce nadviazať na úspechy GT40 z roku 1966

Ford GT v motoršporte

Karbónový monokok a podvozok so systémom push-rod nie sú v aute pre srandu králikov. Automobilka sa plánuje v roku 2016 vrátiť s Fordom GT na 24-hodinovku v Le Mans. Ak máte radi históriu, určite viete, že v 2016 uplynie presne 50 rokov od momentu, kedy Ford v roku 1966 vyhral prvý krát v Le Mans, keď pod šachovnicou vlajkou prešli Fordy GT40 na prvom, druhom aj treťom mieste.

Zdroj: carscoops.com