Renomovaná spoločnosť J.D.Power sa už roky venuje rebríčkom spoľahlivosti automobilov, pričom svoje výsledky opiera o tvrdenia samotných majiteľov áut. Rebríček J.D.Power teda netvoria žiadne hodnotenia „anonymných“ odborníkov, ale skúsenosti reálnych užívateľov vo viacerých oblastiach užívania áut. Osobitne sa hodnotí spokojnosť s mechanickou spoľahlivosťou áut, kabínou aj funkčnosťou jednotlivých ovládacích prvkov. Výsledkom je celkové hodnotenie vyjadrené na stupnici  od 1 po 10, pričom čím vyššie číslo, tým vyššia spokojnosť majiteľov so svojimi autami. Hodnotilo sa pritom až 177 sledovaných parametrov.

Od roku 2016 a mladšie

V rebríčku sa objavili kompaktné SUV od roku 2016 a mladšie, teda autá, ktoré dnes bežne stretávame aj na slovenských cestách. Spoločnosť J.D.Power zisťovala spokojnosť pri 32 952 majiteľoch áut, anketa má preto slušnú výpovednú hodnotu. A ako to celé dopadlo? Taliansky koncern FCA si výsledky asi nezarámuje. Medzi piatimi najhoršie hodnotenými kompaktnými SUV sú až tri Jeepy a jeden Fiat. Prekvapujúco sa medzi ne vkliesnila japonská Mazda CX-3.

Taliani prepadli

Na konci rebríčka sa s celkovou známkou 5 umiestnil Jeep Renegade (ročník 2016). Ten doplatil na nespokojnosť majiteľov s mechanikou auta, naopak interiér a jeho spracovanie hodnotili známkou 7, čo nie je najhoršie. Žiaľ, nepomohla mu ani známka 6 za spokojnosť s ovládacími prvkami.

Jeep Renegade

Druhým najhorším, s rovnakou celkovou známkou 5 skončil sesterský Fiat 500X. Ten prepadol aj pri hodnotení interiéru, o málo lepšia bola len spokojnosť s jeho ovládacími prvkami.

Fiat 500X

Trochu prekvapujúca je tretia najhoršia priečka pre Mazdu CX-3. S jej mechanikou sú pritom užívatelia veľmi spokojní a dali jej až 9 z 10 možných bodov, horšie je to však s hodnotením interiéru a najmä ovládacími prvkami v kabíne. Tu Mazda prepadla, čo ju s celkovým hodnotením 7 stiahlo takmer na dno rebríčka.

Mazda CX-3

Štvrtá najhoršia priečka sa už opäť nesie v znamení automobilky Jeep, konkrétne ide o Jeep Patriot s rovnakým celkovým hodnotením 7 ako v prípade Mazdy CX-3. Na rozdiel od nej však majitelia Jeepu vyjadrili najväčšiu nespokojnosť s mechanikou auta, naopak 9 z 10 možných bodov dostal Patriot za svoje ovládacie prvky.

Jeep Patriot

A kto je piatym najhorším? Opäť Jeep. Jeep Compass s celkovým hodnotením 7 je na tom z hľadiska spokojnosti s mechanikou lepšie ako Patriot, pohoršil si však slabšou spokojnosťou s jeho kabínou. S ovládacími prvkami boli majitelia relatívne spokojný a v súčte mu za ich prehľadnosť a funkčnosť pridelili dokonca 8 bodov.

Jeep Compass

Z opačného konca

Zaujíma vás, kto rebríček vyhral? Najspokojnejší so svojim kompaktným SUV nakoniec boli majitelia nemeckého VW Tiguan (2016). Na objektivitu celého hodnotenia si urobte názor sami, každopádne o niečom vypovedá a výrobcovia automobilov sa výsledkami ankiet J.D.Power pravidelne relevantne zaoberajú.

Volkswagen Tiguan