Kvôli permanentnému nedostatku čipov na trhu bude musieť Škoda radikálne obmedziť výrobu a s veľkou pravdepodobnosťou i odstaviť produkciu vo všetkých troch českých závodoch. Ak sa tak skutočne stane, dôsledky budú vážne. Nielenže sa dotkne samotnej automobilky, jej zamestnancov a dodávateľov, ale aj celej českej ekonomiky. Škoda Auto totiž tvorí až 5 percent HDP Českej republiky a podieľa sa takmer 10 percentami na exporte, takže jej odstávka by mohla mať veľmi nepríjemné ekonomické dôsledky. 

„Škodovka predstavuje 5 % hrubého domáceho produktu. Akákoľvek odstávka jej prevádzky má obrovské ekonomické dôsledky. Ťažké to bude nielen pre firmu, ale predovšetkým pre rozsiahly dodávateľský reťazec, ktorý je na českej automobilke v mnohých ohľadoch extrémne závislý,“ povedal pre denník Právo viceprezident Zväzu priemyslu a obchodu ČR Radek Špicar

Česko sa až príliš orientuje na automobilový priemysel

Podobne ako naša krajina, aj Česká republika je až príliš zameraná na automobilový priemysel, čo sa aktuálne ukazuje ako veľká slabina. Ekonómovia sa totiž zhodujú, že v ohrození môžu byť až desiatky tisíc pracovných miest. Václav Franče, analytik spoločnosti Deloitte, zároveň upozorňuje, že výpadok každej miliardy korún v rámci automobilového priemyslu znamená stratu najmenej 1,9 miliardy korún tržieb v rámci celej ekonomiky a pol miliardy HDP.

Pokles tržieb

Škoda nezažíva zrovna najlepšie časy, teda aspoň čo sa tržieb týka. V dôsledku pandémie totiž minulý rok poklesli o 36 miliárd Kč, teda takmer 1,5 miliardy eur. K tomu sa aktuálne pridala čipová kríza, ktorá sa už (mimochodom) postarala o pokles automobilovej výroby v ČR o 28 percent a podobný priebeh sa očakáva aj v nasledujúcich mesiacoch. Napriek tomu Škoda Auto nemá momentálne v pláne prepúšťať, no dočasné zníženie mzdy nie je vylúčené. Všetko to záleží aj od dĺžky odstávky. V najhoršom prípade by mohla trvať až do konca tohto roka. 

Zdroj: novinky.cz