Písal sa rok 2004, keď si chcel mladý chalan menom Michal Obeda kúpiť auto. Cestoval po rôznych autobazároch, aby našiel to čo chcel. Aj keď mu predajcovia hovorili, že si určite vyberie, tak cestu meral zbytočne. To čo chcel väčšinou nemali a dostal odporúčanie, aby sa zastavil neskôr, že vtedy ním preferované auto budú mať. Michal tak precestoval zbytočne veľa kilometrov a frustrovaný stavom si nakoniec kúpil auto, ale úplne iné ako chcel.

Autobazar.eu je najväčší motoristický inzertný portál na Slovenku. V začiatkoch jeho zakladatelia Michal Obeda spolu s manželkou obchádzali autobazáre na celom Slovensku, aby mohli ponuku 2 krát mesačne aktualizovať.

Po tejto skúsenosti dostal nápad vytvoriť inzertný portál. Na Slovensku vtedy nič také v podstate neexistovalo, a keď sa aj niečo našlo, tak zamerané na Bratislavu. Videl, že na trhu je diera, v ktorej videl príležitosť. Ako IT znalý, vytvoril s manželkou portál autobazar.eu. Lenže inzertný portál nemôže byť bez inzerátov. A začala poriadna makačka. Michal a jeho manželka prešli kopec autobazárov, aby ich ponuku zavesili na portál. Autobazáre vtedy ani netušili čo robia a prečo to robia. Takto chodili do autobazárov po celom Slovensku a ich ponuku 2 krát mesačne aktualizovali.

Toto trvalo tri roky. Za ten čas ľudia objavili autobazar.eu a po každej aktualizácii prechádzali nové inzeráty. Predajcovia ojazdených áut pomaly začínali chápať o čo portálu ide. Zistili, že aktualizovaná ponuka na autobazar.eu im prináša zákazníkov. Sami začinali ponuky aktualizovať, ale aj zákazníci ich do toho tlačili. Čas bežal a autobazar.eu rástol a vylepšoval služby. Nakoniec porazil konkurenciu a stal sa jednotkou na trhu. Nezaspal však na vavrínoch a aj keď bol suverénne najlepší pripravoval nové služby, napríklad predaj náhradných dielov, či predaj nových áut na noveauto.sk. Na portáli vznikla veľká komunita, ktorá si radí pri kúpe áut, rieši problémy a dokáže návštevníka nasmerovať správnym smerom.

autobazar.eu

Ako portál rástol pomaly prišiel čas na zmenu. Tá sa však veľmi nevydarila, nový dizajn sa stretol s veľkou vlnou nevôle a prinútil autobazar.eu k návratu k predošlej verzii. Potom, však navrhli nový dizajn ešte raz, tentoraz však vychádzal zo starého a ľudia ho prijali oveľa lepšie. K dispozícii je stále aj pôvodná verzia.

Tam kde je veľa inzerátov sú aj podvody. Aj keď sa správcovia portálu snažili, nie vždy sa im sa darilo včas zmazať podvodné inzeráty. Tie stalé pribúdali, čo vyústilo do spoplatnenia inzercie v roku 2011. Od tej doby na autobazar.eu podvodné inzeráty takmer nie sú. Od januára 2013 začali využívať monitorovanie návštevnosti pomocou AIMmonitor. Ten ukázal to, čo predtým naznačoval Google Analytics, že autobazar.eu je najnavštevovanejší motoristický inzertný portál.

V súčasnosti portál eviduje viac ako 360 000 inzertých ponúk a vyše 364 000 registrovaných používateľov. Toto je dobrý základ na štatistiky o jazdenkách. Autobazar.eu sa preto rozhodol zverejniť štatistiky naprieč celým slovenskom. Dobrým príkladom môže byť vývoj cien áut vyrobených v roku 2006. 

vyvoj cien

Vývoj cien modelov BMW rad 1, Audi A3 a Mercedes triedy A, všetky vyrobené v roku 2006

Zaujímavé sú aj čísla počtu inzerátov podľa značiek. Túto tabuľku vedie Škoda, nasledovaná Volkswagenom a BMW. Ak sa pozrieme na kraje, tak v Bratislavskom sa najviac inzerujú Mercedesy, za nimi je BMW, potom Volkswagen a Škoda je až štvrtá. Vo všetkých ostaných krajoch je na prvých priečkach niektorá koncernová značka Volkswagenu.

znacky SR

Počty inzerátov - rozdelenie podľa značiek pre celú SR

znacky kraje

Počty inzerátov - rozdelenie podľa značiek pre kraje

Ak sa pozrieme na modely, tak najžiadanejšia je Octavia Combi. Druhá je Octavia, za ňou VW Golf a Passat Variant. Pozrime sa na kraje a modely áut. Bratislavský kraj má íne šatistiky ako ostatné kraje, tu je na prvom mieste Mercedes triedy E nasledovaný Mercedesom triedy C. Až za nimi sa nachádza VW Golf a Škoda Octavia. Ďalšou výnimkou je Trenčiansky kraj. V ňom sa najviac inzeruje BMW radu 7, potom Audi A6 a BMW radu 5. Ostatné kraje sú doménou koncernu Volkswagen.

modely SR

Počty inzerátov - rozdelenie podľa modelov pre celú SR

modely kraje

Počty inzerátov - rozdelenie podľa modelov pre kraje

Zdroj: autobazar.eu