Chorvátsko je v Schengene a má euro

Tretí rok po sebe Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) v spolupráci s rakúskym dopravcom ÖBB vypravuje vlaky do Splitu. Tým, že sa Chorvátsko stalo od 1. januára súčasťou Schengenu, na hraniciach už neprebieha hraničná kontrola. Zároveň Chorvátsko medzičasom prijalo aj spoločnú európsku menu euro.

Pravidelné vlakové spojenie z Bratislavy do Splitu a späť môžu cestujúci využiť od 3. mája do 7. októbra. Vlak vyráža 3x týždenne z bratislavskej hlavnej stanice každú stredu, piatok a nedeľu o 15:53 h a zo Splitu zas každý pondelok, štvrtok a v sobotu o 17:20. Okrem auta či motorky si na dovolenku môžete zobrať aj domáceho miláčika.

Minulý rok sa autovlakom do a zo Splitu odviezlo celkovo 8 796 cestujúcich, 3 826 z nich využilo lôžkové vozne. Spolu sa do a z Chorvátska vlakom prepravilo 557 motoriek a 444 áut. Tento rok sa podarí tieto čísla preknať – už minulý týždeň bolo vypredaných viac ako 9-tisíc lístkov pre cestujúcich a zhruba 1 500 lístkov pre vozidlá, z toho viac ako 400 áut, zvyšok tvorili motorky.

S občerstvením a nápojmi

Autovlak s maximálnou kapacitou 20 miest na prepravu osobných automobilov je radený z klimatizovaného oddielového vozňa ZSSK na sedenie, z klimatizovaných lôžkových vozňov a ležadlového vozňa. V cestovnom lístku v lôžkovom vozni je zahrnutý aj welcome drink a plnohodnotné raňajky. Počas celej prepravy si cestujúci môžu vo vlaku zakúpiť tiež občerstvenie a nápoje, a to v lôžkovom vozni u stewarda.

Železničná stanica i terminál vykládky automobilov sú v Splite lokalizované priamo v centre mesta oproti prístavnému terminálu lodí na jednotlivé chorvátske ostrovy.

Za auto zaplatíte od 130 eur

Ceny za prepravu sa začínajú od 84,90 € (preprava motocykla), resp. od 129,90 € (preprava auta). Ide o limitovanú akciovú ponuku "Sparschiene", ktorá nemusí byť vždy dostupná. K tomu je potrebné pripočítať cenu za miesto na sedenie, ležadlo či lôžko podľa výberu cestujúceho.

Príklad pre trojčlennú rodinu (2 dospelí + 1 dieťa do 15 rokov) s autom: od 209,60 € s miestami na sedenie, od 329,60 € s lôžkami „Triple“. Autom sa teda väčšina do Splitu dostane podstatne lacnejšie aj rýchlejšie. Dá sa hovoriť o časovej úspore aj 7 hodín a 100 až 200 €.

Niektoré SUV navyše nevezmú

Žiadna diskriminácia, ale technické možnosti sú limitujúce. Pre súčasný vozový park celkom zásadne. Maximálne rozmery auta, ktoré autovlakom železničiari prepravia, sú so šírkou strechy 130 cm, dĺžkou vozidla 530 cm, šírkou vozidla 205 cm, pričom výška auta na hornej plošine môže byť maximálne 167 cm a výška auta na dolnej plošine len maximálne 158 cm.

Zdroj pre viac informácií a kúpu lístkov: ZSSK