Cestujete každý rok autom na dovolenku k moru a potrebujete si preto držať prehľad v informáciách o poplatkoch na diaľnici? V takom prípade vás isto zaujmú novinky chystané v Chorvátsku.

Aktuálne v krajine odštartovala medzinárodná súťaž na výber dodávateľa nového elektronického mýtneho systému. Vyhlásila ho diaľničná firma HAC a má byť nainštalovaný na 1 312 kilometroch chorvátskych diaľnic. Počíta sa s cenou okolo 100 miliónov eur, z toho dve tretiny majú zaplatiť európske peniaze.

Diaľničný systém bude fungovať v dvoch režimoch: čítaniem tabuliek EČV, alebo s využitím zariadení vo vozidle komunikujúcich s mýtnou bránou. Druhá možnosť bude zrejme najzaujímavejšia pre miestnych, jeden takýto prístroj bude možné využiť pre maximálne tri vozidlá.

Vodiči sa budú musieť do mýtneho systému zaregistrovať, uviesť údaje ako ŠPZ, krajina registrácie vozidla či napríklad emisná trieda a takisto si zvolia spôsob platby. Po novom budú môcť Chorváti vyberať odlišné poplatky za diaľnice v závislosti od ročného obdobia či toho, koľko emisií auto vypúšťa.

Proces platby za mýto bude možné zrealizovať nielen v rámci fyzických prevádzok pri diaľniciach, ale počíta sa aj s webovou stránkou a mobilnou aplikáciou.

Chystajú aj mobilné kontroly

Intenzívna diskusia prebiehala v Chorvátsku okolo toho, komu pripadne povinnosť kasírovať neplatičov na diaľniciach. Nový správca systému napokon získa rovno aj takúto právomoc a za týmto účelom zriadi 74 mobilných jednotiek, ktoré budú rozdávať pokuty a vynucovať zaplatenie mýtneho poplatku.

Da sá očakávať, že nepôjde o nízke sankcie - keď sa pozrieme na najnižšiu sankciu za prekročenie maximálnej povolenej rýchlosti na chorvátskej diaľnici, tá začína na zhruba 65 eurách.

Úspešný uchádzač, ktorý vyhrá chorvátsky tender, bude mať na výstavbu nového systému 24 mesiacov. Tamojšie médiá už dvíhajú varovný prst, že môže ísť o šibeničný termín.

Dôvodom je fakt, že chorvátske úrady v podmienkach tendra zakázali práce negatívne ovplyvňujúce tok dopravy na diaľniciach v mesiacoch okolo letnej sezóny.

Zdroj: Jutarnji.hr / foto: cz.depositphotos.com