Kompletné výsledky testov si môžete pozrieť na stránke IIHS.

V prípade nového testu ide o čelný náraz s malým presahom. To znamená, že pevná prekážka zasiahne len minimum prednej časti vozidla. Celá energia nárazu musí byť absorbovaná na mimoriadne malej ploche. Na druhej strane však údajne ide o najčastejší druh stretov vozidiel.

V novom teste zlyhali aj najnovšie typy rôznych automobilov. Napríklad VW Passat CC (áno, patrí do úplne iného segmentu ako XC90, ale...) pri tomto náraze prišiel o dvere!

V rámci nového testu sa môže zdať, že niektoré autá sú výslovne konštruované na to, aby v crashtestoch obstáli čo najlepšie a každé vybočenie im spôsobuje problémy. Volvo XC90 však nie je tento prípad. Švédske luxusné SUV je proste bezpečné aj dekádu od svojho uvedenia na trh.

Volvo XC90 zvládlo test s najlepším hodnotením „Good“. Vďaka tomu získalo ocenenie Top Safety Pick+. Jeho bezpečnosť je teda na mimoriadne vysokej úrovni aj po rokoch existencie.

Na záver pridám ešte jeden zaujímavý tip. Keďže prvá generácia Volva XC90 čoskoro ukončí svoje pôsobenie, automobilka ju predáva za pomerne výhodnú cenu. S 2,4 litrovým naftovým motorom v základnej výbave stojí Volvo 45 340 eur. Pre porovnanie VW Touareg s motorom V6 TDI kúpite podľa oficiálneho cenníka za minimálne 49 620 eur. Cena naftového BMW X5 neklesá pod 60 900 eur. Mercedes predáva svoju triedu M za 56 460 eur a viac. Ak teda uvažujete o kúpe tohto Volva, teraz je pravdepodobne ten správny čas.

Zdroj: tlačová správa

Prečítajte si aj:  Volvo C70 končí