No možno áno, taký Stefan Moser, produktový manažér Audi sa nechal počuť na margo autonómnych vozidiel: „ak budeme mať schopný systém, tak bude vždy lepší než človek“. Aj keď mne ako automobilovému nadšencovi to neznie vôbec príjemne, musím uznať, že to má niečo do seba. Kým my(ľudia) za volantom telefonujeme, esemeskujeme, či obzeráme zadky pekných kočiek, tak to pri počítači nehrozí. Kým my šoféri sa pozeráme do spätných zrkadiel každých 15 sekúnd (pri najlepšom), počítač môže monitorovať 360 stupňov neustále. Kým my sme podráždení, unavení, naštvaní... počítač nie je.

A prečo spomínam práve Stefana Mosera z Audi? Pretože Audi má veľký záujem o to aby sa stali prvou automobilkou, ktorá prinesie autonómne vozidlo na trh. Momentálne údajne čakajú len na to, kým sa zmení legislatívne prostredie a autonómne autá dostanú zelenú na nemecké cesty. Prvým plne autonómnym vozidlom, ktorého by sme sa mohli dočkať na našich cestách je ďalšia generácia Audi A8. Nový vrcholový model od Audi by sa mal dostať do predajov o tri roky. Moser sa tiež vyjadril, že auto bude určite bezpečné. Toyota síce prišla s názorom, že autonómne vozidlá nie sú bezpečné, pretože systém nemôže vidieť v zhoršených poveternostných podmienkach. Systém v Audi, ale nebude fungovať len na základe údajov z kamery, ale dáta bude získavať aj z radarov a laseru. Táto kombinácia má zaistiť fungovanie vo všetkých podmienkach, napr. taký laser dokáže snímať okolie aj v hmle. Nakoniec si dajme ochutnávku toho čo dokáže autonómny systém v Audi RS7, keď sa bez vodiča preháňa po okruhu v Hockenheime.

A čo vy, boli by ste ochotní jazdiť v autonómnych vozidlách a vzdať sa volantu? Ja sa priznám, že áno ale len na nudných dlhých presunoch. Inak by som potreboval „manuálny režim“!


Zdroj: www.motoring.com.au, carscoops.com