Novodobý automobil je snáď ľahšie ukradnuteľný, ako jeho starší predchodcovia. Môže za to množstvo elektroniky, ktorú nie je také ťažké prekonať. Čo však v prípade, ak na štartovanie vozidla budete potrebovať čip, ktorý si necháte implementovať pod kožu?

Implementácia čipu by mala stáť do 300 €.

Britský vynálezca Steven Northam totiž prezradil, že si čip nechal implementovať do medzery medzi palec a ukazovák. Po priložení ruky na volant vozidla spárovaný systém rozpozná jeho kód a spustí štartér. Čip využíva technológie RFID a NFC, teda napríklad to isté, čo nájdete na niektorých produktoch miesto čiarového kódu.

Čip využíva technológiu RFID a prepojenie NFC.

Systém implementoval do svojho vozidla BMW Z4 a domnieva sa, že podobne budeme štartovať nové, ale aj staršie vozidlá do 20 rokov. Vedec si už na podobný princíp nechal prestavať aj dvere od kancelárie a domu. Nemusí tak hľadať kľúče, stačí len priložiť ruku na kľučku dverí. Druhá strana mince je tá negatívna. Čo ak prestane čip fungovať? Bude potrebný opätovný chirurgický zákrok?

Vynálezca Steven Northam si už svoju Z4-ku štartuje priložením ruky na volant.

Northamanova spoločnosť BioTeq totiž bude ponúkať túto implementáciu za poplatok približne 230 až 260 libier, teda (254 až 287 €). Dúfa tiež, že postupne sa k tomuto kroku odhodlajú aj ďalší chirurgovia z Veľkej Británie. Čo však bude stáť úprava vozidla, to už Northam neuviedol. Dali by ste sa na podobnú výmenu všetkých kľúčov za jeden čip v ruke? Alebo by ste sa mali obavy z jeho zneužitia?